Kácení historické liberecké aleje začalo

Liberec – Více než po sto letech zaniká alej v liberecké Masarykově ulici. Zatím padne šest stromů, napřesrok i zbytek ze stávajících 130 lip vysazených koncem 19. století. Město zdůvodnilo kácení špatným stavem stromů, u některých podle magistrátu hrozilo, že samy spadnou. Stromy napadly agresivní dřevokazné houby, na jejich stavu se podepsalo i solení chodníků a také rekonstrukce tramvajové trati v Masarykově ulici. Proti se postavili památkáři. Alej patří mezi nejkrásnější stromořadí v Česku. Liberečtí občané alej před kácením zachránili již v 90. letech.

Zatímco v 90. letech zabránil pokácení lipové aleje v Masarykově ulici velký odpor veřejnosti, tentokrát město tvrdí, že nemá na výběr. Jako první padly tři stromy, u kterých vážně hrozilo, že se samy zřítí. Následovat je budou další. „Alej není v dobrém stavu a bylo vytipováno šest stromů, které jsou v havarijním stavu – mohou ohrozit chodce, auta, tramvaje i domy,“ řekl Ludvík Lavička z dopravního podniku, který kácení zajišťuje. Nebezpečnost aleje potvrdil také dendrolog Miloslav Vach: „Kořenový systém těch stromů je v hrozném stavu.“ V aleji by se podle něj mohly najít jednotlivé stromy, které jsou v relativně rozumném stavu a mohly by zůstat stát. Dosazovat takovou alej je ale podle něj nesmysl.

Naopak Vladimír Hakel, který vedle lip žije přes 60 let, kácení kritizoval. „Ekologové na Šumavě hájí každý strom a tady se alej, která je ozdobou města, prostě vykácí. Je to jednodušší než je ošetřit a zjistit, které jsou dobré,“ zlobil se, když zaměstnanci dopravního podniku začali rozřezávat první strom. Stejně před časem kritizovala magistrát také opoziční zastupitelka Zuzana Tachovská. „Jsou i jiné cesty než šmahem vykácet celou historickou alej. Samozřejmě to bude mnohem nákladnější,“ uvedla.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné


Kromě šesti stromů, které již začal dopravní podnik rozřezávat, zůstane alej v původní podobě ještě do příštího roku. Podle mluvčí magistrátu Zuzany Minstrové město dosud nepřipravilo projekt obnovy aleje a také nemá zajištěno její financování. Chce získat dotace z evropských či státních fondů.