Objednávka přišla z merklínské radnice, objednával ale podvodník

Karlovy Vary – Starostou či obecním úředníkem se „stal“ muž, kterého nyní kriminalisté obvinili z podvodu. Pod falešnou identitou vylákal od obchodníků zboží za tři miliony korun. Nakonec však jeho přestrojení selhalo, policie na podvodníkovu stopu přišla poté, když se obchodníci rozhodli objednávku prověřit a obrátili se přímo na úředníka, za kterého se vydával.

Obchodníkům policie doporučuje, aby si vždy řádně ověřili, komu dodávají zboží. Odběratele by měli kontaktovat i pomocí pevných telefonních linek ověřených z jiných zdrojů, než je jen objednávka, která se dá snadno zfalšovat.

V poslední době tak neučinilo nejméně 60 firem, které dodaly zboží za tři miliony osmadvacetiletému muži, který se vydával například za zástupce obcí. Peníze však prodejcům nepřišly. „Vystavoval falešné objednávky. Poptával nejdříve firmy, potom vystavoval falešné objednávky a chtěl vždy platbu na fakturu. Firmy mu dodávaly, aniž by si ověřily, o koho jde,“ popsal policista z karlovarského oddělení hospodářské kriminality.

Vše vyšlo najevo až poté, co se několik obchodníků obrátilo na skutečného úředníka merklínské radnice. Referenta Josefa Fibricha překvapil dotaz, kam má firma poslat objednané televize. „Považoval jsem to za recesi nějakého kamaráda, ale do 24 hodin přišly od čtyř dalších firem takové dotazy. Takže jsem pochopil, že se jedná o podvod,“ popsal úředník. Na objednávkách podle něj bylo nakopírované obecní razítko s podpisem. „To je všechno falšované přes kopírku,“ uvedl Josef Fibrich.

Poté, co obchodníci s úředníky na podvod přišli, vypátrali policisté muže, který podle nich měl vše na svědomí. „Kriminalisté muže obvinili z podvodu. Hrozí mu v případě odsouzení trest až na osm let,“ uzavřel policejní mluvčí Pavel Valenta.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka