Z náměšťského letiště jde hluk a zápach leteckých paliv. Pro obyvatele okolních obcí jsou to však jen maličkosti ve srovnání se zákazy, které připravilo ministerstvo obrany v rámci ochranného pásma. Pásma byla vyhlášena už dříve, kdy je spravovala armáda, starostové jsou zklamáni z vývoje, který nastal, když se jimi začalo zabývat ministerstvo. Omezena je například výška i vzhled nových staveb, v ochranném pásmu se navíc nesmějí pěstovat některé zemědělské plodiny – například peckoviny nebo obiloviny lákající ptáky. Starostové se navíc cítí ministerstvem ignorováni. „My jsme se k návrhu vyjadřovali. To, co přišlo teď, je stejné jako návrh, takže žádná naše námitka nebyla vzatá v potaz,“ rozzlobilo ministerstvo starostu obce Sedlec Pavla Petráka.
Podle ministerstva ale nemá ve skutečnosti jít o žádný převrat. „Nejedná se o nic nového, všechna opatření platí už z minulosti,“ upozornil ovšem Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.

Radovan Daněk o ochranných pásmech náměšťského letiště
Obcím ovšem vadí především to, že z ochranných zón nic nemají – ani kvůli omezením, ani kvůli hluku. „Letiště neplatí ani daň z nemovitosti, tudíž z toho nemáme vůbec nic,“ doplnil starosta obce Sedlec Pavel Petrák. Starosta Popůvek Milan Krajčovič by uvítal, kdyby ministerstvo například zaplatilo opravy silnic. Jakékoli kompenzace však podle Vladimíra Lukovského nepřipadají v úvahu nejenom proto, že to ministerstvu obrany nikdo nenařizuje, ale i proto, že úřad nemá dost peněz.
Obce z nejbližšího okolí náměšťského letiště hodlají proti omezením bez kompenzací bojovat dál. Čekají také, že s nimi armáda začne mnohem intenzivněji jednat.