Auta z Německa určená do šrotu jezdí s falešnými doklady u nás

Dobruška - Na českých silnicích jezdí auta, která měla dávno skončit ve šrotu. Dostala se k nám z Německa s falešnými technickými průkazy. Jejich provoz pak měl zlegalizovat vedoucí odboru dopravy radnice v Dobrušce. Policisté ho obvinili ze zneužití pravomoci. 

Octavie, rok výroby 1998 - v Německu ji odepsali a měla skončit ve šrotu. Za přibližně 10 tisíc ji koupil český obchodník a přivezl k nám. A za 101 tisíc korun, více než desetkrát dráž, ji prodal nic netušícímu řidiči na Rychnovsku. Octavii a další podobné vozy vzal do evidence a vystavil jim české doklady podle policie vedoucí odboru dopravy radnice v Dobrušce. Auta, ač z Německa, měla technický průkaz ze Švýcarska.

„Bylo zřejmé, že se jedná o padělek. A tento úředník měl tuto záležitost rozpoznat a vozidla neměl schválit do provozu. V těch falešných dokladech byly i falešné údaje co se týče majitele, tak třeba i stáří vozidla,“ uvedl Zdeněk Hlaváček, Policie ČR, Rychnov nad Kněžnou.

Policie zjistila, že přes odbor dopravy radnice v Dobrušce se na české silnice dostalo 23 aut s falešnými švýcarskými technickými průkazy. „V žádném případě vědomě se tady nepřihlašovalo na falešné technický průkazy,“ řekl Radovan Antl, obviněný ved. odboru dopravy, MÚ Dobruška.

Video Odepsaným autům z Německa úředník padělal technické průkazy
video

Odepsaným autům z Německa úředník padělal technické průkazy

V Dobrušce bylo v posledních letech přihlášeno několik stovek aut z Německa a dalších zemí. Tyto registrace nyní policie také prověřuje. Jinde, třeba v Pardubicích, padělky technických průkazů v minulosti také odhalili. Radovan Antl je druhým stíhaným úředníkem radnice v Dobrušce. Jeho dnes už bývalý kolega Luděk Kirschlager několik let podle policistů kradl pokuty od řidičů, celkem 800 tisíc korun. Kriminalistům se přiznal.