GIBS uzavřela hamerský panelák, zatýkala a zneškodnila výbušninu

Velké Hamry (Jablonecko) – Šest hodin nemohli obyvatelé paneláku ve Velkých Hamrech domů. Budovu ráno nechala evakuovat a uzavřela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspektoři zadrželi policistu, v jehož bytě byly výbušniny – zřejmě silně výbušný pentrit. Panelový dům inspekce zpřístupnila ve dvě odpoledne.

Generální inspekce bezpečnostních sborů v pět hodin ráno zadržela muže, v jehož bytě v pátém patře hamerského paneláku měly být výbušniny, podle dostupných informací pentrit. Poté požádali o pomoc hasiče, kteří v osm ráno evakuovali 30 lidí a spolu s policisty uzavřeli okolí budovy. Pět evakuovaných nalezlo dočasné útočiště na radnici, ostatní vyrazili ke známým. Většiny lidí, kteří v domě žijí, se jeho vyklizení vůbec nedotklo. „Byli v práci, děti ve škole. Proto tam zbyli pouze ti, co nepracují nebo jsou v důchodu,“ přiblížil starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman. Evakuaci inspekce ukončila ve dvě odpoledne. „Při prvotní domovní prohlídce bylo vyloučeno akutní nebezpečí, které mohlo hrozit obyvatelům panelového domu, a z toho důvodu už byli vyrozuměni, že kdo potřebuje, může se domů vrátit,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Video Výbušnina v panelovém domě ve Velkých Hamrech
video

Výbušnina v panelovém domě ve Velkých Hamrech

Hasiči po evakuaci pomohli inspektorům také dostat se do bytu. „Před vniknutím do bytu v pátém patře ještě několikrát prověřili, zda se v objektu skutečně nikdo nenachází, odpojili dům od elektrického proudu a připravili útočný proud. Dva hasiči pak asistovali při otevření dveří do bytu,“ popsala účast hasičů jejich mluvčí Zdenka Štrauchová. Muž, kterého GIBS ráno zadržela, je podle informací ČT jedenatřicetiletý policista z obvodního oddělení v Tanvaldu. GIBS samotná zatím zveřejňuje informace jen velmi opatrně. „Byl zadržen příslušník Policie České republiky, bylo tam reálné podezření z páchání trestné činnosti,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Inspekce také připustila, že v jeho bytě nalezla chemikálie. „Jednalo se o látky a předměty, které byly potenciálně nebezpečné,“ doplnil ředitel GIBS Ivan Bílek.

Pentrit – tedy pentaerythrittetranitrát označovaný zkratkou PENT – je velmi silná výbušnina, která se používá k výrobě rozbušek a detonátorů a také k výrobě tříštivých náloží menších kalibrů. Ke svým útokům ho často využívají teroristé. V roce 1983 při útoku Sánchezovy skupiny poškodila exploze francouzské kulturní centrum v Západním Berlíně, budova se téměř zhroutila.

Video Do paneláku ve V. Hamrech se mohou vrátit obyvatelé
video

Do paneláku ve V. Hamrech se mohou vrátit obyvatelé

Do paneláku ve V. Hamrech se mohou vrátit obyvatelé

Z14 12.3.13

Ředitel GIBS Ivan Bílek o hamerském zásahu