Hamerské manévry GIBS neskončily obviněním policisty

Velké Hamry (Jablonecko) – Generální inspekce bezpečnostních sborů propustila policistu, kterého zadržela v úterý kvůli výbušninám v jeho bytě. Muže z ničeho neobvinila. Ve středu kvůli prohlídce bytu nechala inspekce vyklidit panelový dům, kde policista bydlí, jeho obyvatelé se nemohli vrátit šest hodin.

Že inspektoři policistu, který pracuje na tanvaldském obvodním oddělení, ještě neobviní, není ale jisté. Další postup bude záviset na výsledku odborných expertiz látek a předmětů, které GIBS v bytě nalezla. „Vzhledem k tomu, že inspekce během akce zajistila značné množství předmětů a chemických látek, ke kterým se v této chvíli mohou jednoznačně vyjádřit jen odborníci, bude se čekat na výsledky těchto zkoumání. A dokud nebudou známé, tak se k tomu nebude inspekce vyjadřovat,“ uvedla mluvčí inspektorů Radka Sandorová.

Generální inspekce zadržela policistu ve Velkých Hamrech ve středu ráno. Od osmi do dvou odpoledne prohledávala jeho byt, obyvatelé paneláku zatím nesměli domů. Co přesně nalezli, nechtějí inspektoři říct s tím, že čekají na výsledky jejich expertizy. Podle dostupných informací byl v bytě i silně výbušný pentrit, který se používá například k výrobě rozbušek a v oblibě ho mají teroristé. Jde o bílou krystalickou látku, kterou inspektoři nalezli v dózách a sáčcích ukrytých v kufru. Podle videa, které zveřejnila GIBS, měl muž doma také minimálně pět granátů. Ze záznamu ale není zřejmé, zda jsou pravé, nebo jde o atrapy.