Pokuta pro ROP Severozápad ohrožuje projekty. Pomůže půjčka?

Ústí nad Labem - Osud 2,5miliardové sankce pro Regionální operační program Severozápad je krátce před klíčovým jednáním stále nejasný. Pokud se politici nedomluví, region přijde o miliardy. Takový scénář by měl nejhorší dopad pro podnikatele.

S pomocí evropských peněz budují například v Krušných horách vlekaři nové sjezdové tratě. Na jižním svahu Krušných hor má už v nadcházející zimě začít fungovat nová lanovka a moderní 2,5kilometrová sjezdovka. Podnikatelé se museli ve smlouvách zavázat, že projekt do dvou let dokončí. V polovině roku ale stát na pokyn Bruselu zastavil kvůli chybám v některých projektech proplácení peněz. Vlekaři mají úvěry a s napětím čekají, co se bude dít.

Na půlmiliardový projekt měla unie přispět 60 procenty. „Snažíme se plnit veškeré harmonogramy časové i finanční podle smlouvy, ale bohužel dneska jsme v minusu 100 milionů korun,“ říká Martin Píša, provozovatel Lyžařského areálu Klínovec.

Stát nabídl půjčku

Ústecký a Karlovarský kraj mají zaplatit za chyby při čerpání evropských peněz 2,5miliardovou sankci. Pak se zablokovaný projekt rozjede. Stát nabízí krajům půjčku. „Stále se domnívám, že i za cenu půjčky, abychom platili miliardu osm set milionů, je pro Ústecký kraj nemyslitelné,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). „Budu doporučovat, abychom přistoupili k podmínkám, které v této chvíli nabízí jak ministerstvo pro místní rozvoj, tak ministerstvo financí,“ uvedl Vladislav Raška (ODS), předseda klubu, Ústecký kraj.

Video Pokuta pro ROP Severozápad ohrožuje projekty
video

Pokuta pro ROP Severozápad ohrožuje projekty

„Názory se různí. Zatím ještě nejsou plně vyčísleny dopady na rozpočet Karlovarského kraje, a proto nemůže být přijato konečné rozhodnutí,“ uvedl Jaroslav Borka (KSČM), náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Politikům už moc času nezbývá. Když projekt nenastartují začátkem příštího měsíce, ROP Severozápad zřejmě přijde už o přislíbené peníze i další miliardy korun.

„Již dnes se žadatelům dluží přibližně 700 milionů a ta částka může narůst až na pět miliard,“ podotýká Petr Navrátil (ČSSD), předseda regionální rady, ROP Severozápad. O problému budou politici jednat 25. března. Nejprve ústečtí zastupitelé, odpoledne potom jejich kolegové z Karlovarského kraje.