Zelená rozhledna nad Růžovou má zatím červenou

Růžová (Děčínsko) – Rozhlednu, ze které bude vidět na Pravčickou bránu nebo stolovou horu Lillienstein, chce postavit obec Růžová na Pastevním vrchu. Již má k dispozici projekt, který počítá s velkou betonovou stavbou se zatravněným povrchem. Proti ní se však rázně postavila správa CHKO Labské pískovce. Rozhledna podle správců není potřeba, a když tak nanejvýš malá a dřevěná.

Obec Růžová může již dnes přilákat turisty například na nedaleký větrný mlýn nebo na nedávno opravenou zvonici. Za klíčový však místní považují nedaleký Pastevní vrch, který skýtá jedinečný výhled na okolí. „Pravčická brána je krásně vidět, na německé straně stolová hora,“ přiblížila starostka Růžové Helena Křížková. Pozorovat krajinu je sice z vrchu možné i dnes, ale pouze z mysliveckého posedu.

Zástupci Správy CHKO Labské pískovce jsou však přesvědčeni, že nic víc než posed by na Pastevním vrchu být nemělo – není to potřeba. „Výhled do okolní krajiny bude stejný,“ zdůraznil Petr Bauer ze správy. Přizvukují mu i někteří obyvatelé Růžové. „Myslím, že se jen chtějí zviditelnit, ti naši představitelé obecní,“ řekla Eva Vogeltanzová z obce.

Pastevní vrch
Pastevní vrch

Ochránce krajinné oblasti obzvlášť vyděsil pohled na návrh rozhledny, který vedení obce předložilo. Jde o rozlehlou betonovou konstrukci pokrytou trávou, kterou navrhlo architektonické studio Mjölk. „Ta rozhledna krajinu povznese,“ upozornil architekt Jan Mach. Správa CHKO však jeho zelenou rozhlednu odmítá. Jediné, co by podle ní připadalo v úvahu, by byla dřevěná konstrukce, která nezabere většinu vrcholu obce. To se ale zase nelíbí růžovské radnici. „Dřevěnou v žádném případě!“ stanovila starostka Křížková.

Starostka bude s ochránci přírody i architekty ještě jednat. Až roztaje sníh, chtějí se na Pastevní vrch společně vydat a pokusí se dohodnout na možné podobě rozhledny, která bude zajímavá, ale přírodě neublíží.

Video Jan Stuchlík o rozhledně nad Růžovou
video

Jan Stuchlík o rozhledně nad Růžovou