Přerovští radní se ničeho nedopustili, konstatovala opět státní zástupkyně

Olomouc/Přerov – Trestní stíhání přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), dalších pěti přerovských radních a dvou úředníků státní zástupkyně opět zastavila. Učinila tak již potřetí, její rozhodnutí zatím vždy zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství a vrátilo případ policistům k došetření. Podle vyšetřovatelů přerovští politici spáchali dva trestné činy v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci zimního stadionu a domova důchodců.

Půldruhého týdne od okamžiku, kdy protikorupční policie potřetí podala návrh na obžalobu šesti mužů z vedení přerovské radnice, státní zástupkyně Marie Kodytková potřetí zastavila jejich trestní stíhání. „Rozhodla jsem opět o zastavení trestního stíhání u všech obviněných. Dokazování bylo důsledně doplněno podle právního názoru Nejvyššího státního zastupitelství a výsledky doplněného dokazování jsem hodnotila jako posun ve prospěch obviněných. Po letech odborné praxe dokážu přesně rozlišit, jaké jednání je a jaké jednání není trestným činem. V tomto případě se obvinění žádného trestného činu nedopustili,“ zdůvodnila Marie Kodytková.

Kauzu zatím dvakrát vrátilo Nejvyšší státní zastupitelství, krajská státní zástupkyně přesto dospěla k témuž závěru. „Nadřízený tento můj postup neschválil, dal mi pokyn k podání obžaloby, kterou jsem s odůvodněním, že je nezákonný, odmítla podat,“ uvedla přitom Kodytková. Je přesvědčena, že se zachovala podle zákona o státním zastupitelství, který nařizuje státní zástupcům, že se nesmí nechat ovlivnit zájmy politických stran, veřejným míněním nebo sdělovacími prostředky.

Policie chtěla nechat obvinit čtyři volené představitele přerovského magistrátu a dva úředníky. Kromě primátora Lajtocha stíhali policisté prvního primátorského náměstka Josefa Kulíška (ODS), radní Václava Zatloukala (ČSSD) a Jaroslava Čermáka (ODS) a úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavla Galu a Jiřího Rabu. Obvinění se týkalo zakázek na rekonstrukci zimního stadionu a domova důchodců. Obě stály více, než město předpokládalo. Policie tvrdí, že za zvýšenou cenou stojí obviněná šestice. Obvinila je proto ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.