Brněnská věž převzala žezlo nejvyšší budovy v ČR

Brno - Nová nejvyšší budova v České republice měří 111 metrů. Brněnský AZ Tower čeká v polovině dubna kolaudace, v budově už se upravují pouze interiéry. Brněnský dům svou výškou předčil o 2 metry dosud nejvyšší kancelářský věžový dům City Tower v Praze. Jeho majitelé ale o prvenství přijít nechtějí a brání se: dům je prý ve skutečnosti vyšší.

Stavebníci pracují už jen na vnitřních prostorách AZ Toweru, dokončují například vstupní atrium, kde bude restaurace, obchody, fitness centrum a autosalon. „Stavba je dokončena a nyní se provádí poslední nutné práce, individuální a komplexní zkoušky, než budovu začneme předávat ke kolaudaci,“ prohlásil projektový manažer Pavel Tureček.

Celá stavba má stát 800 milionů korun. Podle posledních informací investoři prodali zhruba 60 procent všech prostor v mrakodrapu, jednotlivci a firmy volí spíše koupi než pronájem.

Kupují tu i zájemci o byty, dům nabízí 17 apartmánů, volné jsou už jen dva. Za cenu 16 milionů korun bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který bude ve 28. a 29. patře budovy.

První až třetí patro mrakodrapu bude náležet obchodní pasáži. V ostatních podlažích vzniknou kanceláře, několik obsadí byty a v nejvyšším, třicátém patře bude technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 275 aut.

Je AZ Tower opravdu nejvyšší?

AZ Tower je sice první mezi budovami, nad Českem se ale tyčí ještě vyšší konstrukce. Nejvyšší z nich jsou dva stožáry rozhlasového vysílače Liblice u Českého Brodu, které ční do 355 metrů. Jednou z nejznámějších výškových staveb v zemi je 216 metrů vysoká Žižkovská věž v Praze, odkud se šíří signál rozhlasu i televize.

Pak už následují zmíněný brněnský mrakodrap se 111 metry a dosavadní česká dominanta City Tower s oficiální výškou 109 metrů. Jeho majitelé se ale prvenství vzdát nechtějí a tvrdí, že jde jen o výšku 27 pater. V reálu je prý mrakodrap vyšší. „Podle technické dokumentace je výška budovy 112 metrů. Na střeše jsou plošiny pro výtahy,“ uvedl jejich zástupce Stanislav Zeman.

A o titul nejvyšší budovy se uchází i jedna stavba sloužící k ryze průmyslovým účelům, totiž 145 metrů vysoký blok tepelné elektrárny Ledvice v severních Čechách, kterou je mimochodem možné i navštívit v průběhu exkurzí do elektrárny.

Video Nová nejvyšší budova České republiky tématem Událostí
video

Nová nejvyšší budova České republiky tématem Událostí

Nová nejvyšší budova České republiky tématem Událostí

No comment: Nejvyšší budova Česka

  • O přední místa v žebříčku nejvyšších budov světa v posledních letech bojují Asie s orientem. Tchajwanská Taipei 101, která o osm metrů překonává půlkilometrovou hranici, je na třetím místě. Stříbrná pozice připadá o téměř sto metrů vyššímu Royal Clock Tower Hotelu v saudskoarabské Mekce. Ale ani tato monumentální stavba nestačí na nejvyšší budovu světa - v roce 2010 slavnostně dokončený dubajský Burdž Chalífa - zářivá jehla z betonu a oceli se svými 828 metry vyčnívá i mezi okolními mrakodrapy.
  • Už letos by měla žezlo nejvyšší budovy převzít čínská Sky City, na opravdu kolosální stavbu - saudskoarabskou Kingdom Tower si budeme muset počkat ještě dalších pět let.
  • Evropské země s těmito obry nemohou soupeřit. Nejvyšší z nich, londýnský mrakodrap přezdívaný Střep se s 310 metry musí spokojit až s 56. příčkou. Ale není to taková ostuda - i dominanta New Yorku - Empire State Building se za 80 let od svého vzniku propadla na dvacátou pozici.