Zámecké schody jsou opět průchozí. Opravy se přitom nedočkaly

Praha - Nové zámecké schody na Pražský hrad jsou po týdnu opět průchozí. Magistrát je nechal minulý čtvrtek zavřít z havarijních důvodů. Statik ale následně konstatoval, že nebezpečné nejsou. Zůstaly přitom ve stejném stavu jako před uzavřením. Podle starousedlíků šlo úřadům o to, zlegalizovat stavební zakázku, která ale nebyla řádně vysoutěžena.

Uzavřena byla část Nových zámeckých schodů, které spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradčanským náměstím. Kvůli havarijnímu stavu to nařídila koncem minulého týdne Praha 1. „Na místo povolaný statik potvrdil, že nehrozí bezprostřední nebezpečí a že můžeme zprůchodnit část Nových zámeckých schodů, kterou jsme minulý čtvrtek uzavřeli,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Na špatný stav schodů upozornil stavební úřad Prahy 1, který nařídil, aby magistrát jako vlastník stavby zdi a schody zajistil a opravil. Problémy se statikou způsobilo pronikání vody z povrchu schodů. Proto město připravuje opravu opěrných zdí. O zakázce na stabilizaci zdí za 63 milionů korun už dvakrát neúspěšně jednala rada hlavního města.

Magistrát koncem loňského roku oslovil tři dodavatele, z nichž porota vybrala vítěze. Některým radním se ale nelíbilo, že Praha nevypsala otevřené výběrové řízení, proto udělení zakázky oddalují. Vedení magistrátu se k rekonstrukci nechce vůbec vyjadřovat. Zatím není jasný termín opravy ani kdo ji provede.

Zámecké schody vznikly v místě staré a příkré vozové cesty, která je písemně doložena už ze 13. století. Jejich současná podoba pochází asi z poloviny 17. století, naposledy byly rekonstruovány v 70. letech minulého století.


Video Nové zámecké schody jsou opět otevřené
video

Nové zámecké schody jsou opět otevřené