Škola v Pilníkově učí nevidomou dívku, zatím bez asistenta

Pilníkov (Trutnovsko) – Netradiční vzdělávací postup zvolila základní škola v podkrkonošském Pilníkově. Mezi žáky je nevidomá dívka, která navštěvuje běžnou výuku bez speciálního asistenta. O podobnou metodu práce s handicapovanou žákyní se žádná jiná škola v Královéhradeckém kraji nepokouší.

Pro výuku handicapované žákyně nakoupila pilníkovská škola množství speciálních pomůcek, například kartičky se slovy, které mají i hmatové výstupy, aby je nevidomá dívka přečetla. Učitelka její třídy se také naučila slepecké písmo. Ve třídě však není žádný výchovný asistent – podle učitelky Martiny Junkové to ale nevadí. „Jediný problém, který tam je, je v tempu. Jinak, co se týče výuky, matematika, český jazyk, mluvnice – tam vůbec žádný problém není,“ podotkla.

Ředitelka pilníkovské školy Ilona Skořepová přiznala, že z výuky nevidomé Báry měla zprvu obavy, nyní projekt považuje za velkou výzvu. Totéž si myslí i Petr Kánský ze Speciálně pedagogického centra pro zrakově postižené děti. „Škola v Pilníkově je v tuto chvíli výjimečná tím, že je tam nevidomé dítě bez asistenta pedagoga,“ poznamenal.

Ve vyšších ročnících už to ale bez asistenta zřejmě nepůjde. Škola ovšem chce udělat vše pro to, aby na ní Bára mohla studovat i nadále.

Video Přemysl Šrámek o nevidomé žákyni v Pilníkově
video

Přemysl Šrámek o nevidomé žákyni v Pilníkově