Konec dostihů v Libereckém kraji – mimoňský hřebčín s dráhou zavírá

Mimoň (Českolipsko) – Finanční potíže přivedly k zániku mimoňský hřebčín i jeho dostihovou dráhu. V Libereckém kraji je jediná. Majitel hřebčína teď musí areál prodat, věřitelé nařídili dražbu – kupce však zatím nenašli. Místní lidé se proto obávají, co se z dosluhujícího závodiště a hřebčína vlastně stane. Současně jim ale svítá naděje, objevil se zájemce, který chce hřebčín zachovat k původnímu účelu.

Finanční problémy měl mimoňský hřebčín několik let, jeho majitel Zbyněk Pulec se zprvu snažil provoz dotovat, ale letos peníze nadobro došly. Věřitelé nařídili dražbu celého třicetihektarového areálu se závodištěm, tréninkovým zázemím a pastvinami za 13 milionů korun. Zájem o hřebčín však není – Zbyněk Pulec hledal zájemce už rok a půl, avšak bezvýsledně. Zájem byl pouze o pozemky. „Já jsem chtěl, aby tady koně zůstali,“ zdůraznil Pulec.

Nikdo nepřišel ani na dvě prohlídky připravené před dražbou pro případné kupce. Podle Michala Skuhry z dražební společnosti Naxos je to ovšem pochopitelné: „Hřebčín si dnes koupí jenom ten, kdo to má jako hračku, jako hobby, a takových lidí moc není.“

Jeden zájemce se přesto objevil. Investor z Uzbekistánu chce v Evropě zakoupit areál, který by využíval jako tréninkové zázemí pro koně, které mají závodit na olympiádě. Jestli koupí právě mimoňský hřebčín, bude jasné zhruba za měsíc.

Potěšil by tím místní obyvatele. Město se snažilo dosavadnímu majiteli pomáhat s provozem, když začal hrozit bankrot, a rádo by areál zachovalo. Dostihový sport má totiž v Mimoni skoro padesátiletou tradici, až do loňska se každý rok konaly závody. „Město moc tradic nemá. Tahle tradice není tak stará, ale přesto si myslíme, že to k Mimoni patřilo,“ podotkl starosta František Kaiser. Z toho, co by se mohlo s rozlehlým areálem stát, se místní strachují.

Video Lucie Pokorná o osudu mimoňského hřebčína
video

Lucie Pokorná o osudu mimoňského hřebčína