Pražská univerzita po pěti letech otevírá své srdce – Karolinum

Praha – Ústředí nejstarší české univerzity, někdejší Karlova kolej, se otevírá veřejnosti. U příležitosti 665. výročí založení školy mohou návštěvníci Karolina nahlédnout nejen do Velké auly, takřka denně přístupné u příležitosti koncertů či promocí, ale i do odlehlejších míst – například Císařského nebo Vlasteneckého sálu.

Den otevřených dveří začíná v Karolinu po pěti letech, univerzita očekává velký zájem – naposled přišlo na pět tisíc návštěvníků. Karolinum patří pražské univerzitě 640 let, v roce 1383 palác škole daroval královský mincmistr Jan Rotlev. „Karolinum bylo nejenom reprezentační budovou, ale bylo také místem, kde bydlelo a žilo dvanáct profesorů artistické fakulty. Byly zde také výukové prostory původně filozofické fakulty a potom od 17. století lékařské fakulty,“ upozornil ředitel Ústavu dějin UK a univerzitního archivu Petr Svobodný.

Přestavby, z nichž největší proběhly v 18. a 20. století, charakter budovy výrazně pozměnily. „Je srdcem univerzity od konce 14. století a celá jeho architektura a výzdoba na tuto historii upomíná. Ve Velké aule můžeme vidět detaily gotické nebo renesanční, případně barokní výzdobu nebo i zcela moderní artefakty 20. století,“ podotkl Svobodný. Návštěvníci však mohou spatřit kromě částí, které zachycují všechny etapy univerzitní historie i nejstarší zachované části Karolina – románsko-gotická sklepení s jednou z nejstarších studní v Praze.

Kromě Karolina samotného je den otevřených dveří věnován i celé Karlově univerzitě. Vystaveny tak budou i insignie školy – žezlo rektora i jednotlivých fakult. „Budou uloženy dole v gotických prostorách,“ přiblížil Petr Svobodný. V předsálí Velké auly potom jsou ke spatření taláry univerzitních hodnostářů a děkanské a rektorská medaile.

Video Karolinum se otevírá veřejnosti
video

Karolinum se otevírá veřejnosti

Karolinum bude otevřeno v sobotu i neděli vždy od 10 do 16 hodin. Kdo si chce bývalou kolej prohlédnout, neměl by zamířit na Ovocný trh – vstup je ze Železné ulice 9, na Ovocný trh se vychází. Po celé trase budou návštěvníkům k dispozici pracovníci ústavu dějin a univerzitního archivu, kteří zodpoví případné dotazy.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: J. Fiala