Francouzský autobus s dětmi havaroval u Rokycan, zemřela 16letá dívka

Rokycany – Na silnici u rokycanského sjezdu z dálnice D5 havaroval zájezdový autobus z Francie. Vozidlo, ve kterém cestovali zejména středoškoláci, na silnici spadlo poté, co vyjelo z dálnice. Podle prvních informací měl zahynout řidič, později se ukázalo, že ten přežil. Při nehodě však zemřela šestnáctiletá dívka. Dalších 22 cestujících skončilo v nemocnici, tři z nich utrpěli těžká zranění. Celkem v autobusu cestovalo 41 lidí včetně pětičlenného dospělého doprovodu. Úklid havarovaného autobusu trval zhruba šest hodin.

Francouzský autobus havaroval krátce po 6:30 u rokycanského sjezdu z dálnice D5 na 62. kilometru, když spadl na silnici II/183. Podle informací francouzských médií tak předčasně skončil výlet skupiny remešských gymnazistů do Prahy. „Došlo k dopravní nehodě, kdy autobus sjel mimo dálnici,“ popsala policejní mluvčí Martina Korandová. Při havárii zahynula šestnáctiletá dívka.

Mluvčí hasičů Pavla Jakoubková o průběhu nehody:

„Sjel těsně u sjezdu z dálnice, přelétl kolem svodidel, jel chvíli po poli, přerazil několik stromů a pod dálnicí narazil do protisvahu.“


Podle prvních informací z vyšetřování vyjel autobus z dálnice v místě, kde začínají svodidla. Řidič měl zapnutý tempomat a zřejmě nestihl brzdit, žádná brzdná dráha nebyla patrná. Vážně poškozeny nejsou ani stromy u místa nehody, které vozidlo zřejmě přeletělo.

V nemocnici je 22 lidí, další se vrátí domů

Záchranná služba a hasiči cestující z autobusu vyprostili, do nemocnic je rozvezlo sedm sanitek a tři záchranářské vrtulníky. „Na místě bylo ošetřeno zhruba deset osob, tyto byly také následně transportovány do fakultní nemocnice v Plzni a do přilehlých nemocnic v Rokycanech,“ přiblížil mluvčí záchranné služby Michal Šebek. V plzeňské nemocnici nakonec zůstalo na lůžkách 22 zraněných včetně dvou, které záchranka původně odvezla do rokycanské nemocnice.

Nejvážněji zraněni jsou tři lidé – řidič autobusu skončil na jednotce intenzivní péče, dva cestující chlapci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Ostatní mají středně těžká a lehčí poranění. Všichni by už ale měli být ve stabilizovaném stavu.

Video Filip Horký k nehodě autobusu u Rokycan
video

Filip Horký k nehodě autobusu u Rokycan

Filip Horký k nehodě autobusu u Rokycan

Z 16, 08.04.13

David Havlena a Michal Šebek o nehodě autobusu

Autobusem už někteří jet nechtěli

Lidé, kteří utrpěli pouze povrchová zranění, čekali po preventivním vyšetření na náhradní autobus. Azyl cestujícím dočasně poskytla 31. základní škola v Plzni. Na místě se o ně postarali psychologové, podle kterých byli někteří mladí cestující v šoku a odmítali další cestu autobusem. Ještě dnes by z pražského letiště měli odletět zpátky do Francie.

Podle francouzských médií patří autobus společnosti Champagne mobilités. „Jsme šokováni touto tragédií,“ uvedl podle serveru L'Union-L'Ardennais ředitel firmy Jean-Louis Jaurand. Firma je v úzkém kontaktu s agenturou pořádající zájezd a francouzským konzulárním úřadem v ČR. „Snažíme se pomoci obětem a jejich rodinám,“ sdělila firma. Champagne mobilités je dceřinou firmou francouzského státního provozovatele veřejné dopravy RATP.


Zraněné v nemocnici i lidi čekající ve škole navštívil také francouzský velvyslanec Pierre Lévy. Navštívil pacienty v nemocnici i lidi čekající ve škole. Uvedl, že první informace dostal bezprostředně po havárii, dopoledne ho kontaktoval také český ministr zahraničí. Nemocnice i škola se podle něj o lidi z havarovaného autobusu dobře postaraly. „Udělala na mě dojem velká solidarita, která tady je. Prioritou je, aby se zraněným dařilo lépe,“ řekl velvyslanec Lévy.

Policie žádá svědky o pomoc

Rokycanský sjezd z dálnice i litohlavská silnice II/183 byly po havárii zhruba šest hodin uzavřeny. Vrak autobusu se podařilo vyprostit před polednem, po dvanácté již byly silnice i sjezd z dálnice otevřeny. Příčiny nehody zatím policie zjišťuje – ovšem tápe. „Prosíme případné svědky, kteří by mohli k události poskytnout jakékoliv informace, aby se ozvali na linku 158,“ vyzvala proto policejní mluvčí.

/*json*/{"map":{"lat":49.751438109416,"lng":13.574380874634,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.751826297215,"lng":13.576741218567,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/