Lesníci chtějí příspěvky za to, že se lidé v lesích rekreují

Pelhřimov – Majitelé soukromých lesů by chtěli dostávat státní příspěvek za to, jak přispívají společnosti. Lidé podle předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) Františka Kučery využívají soukromé lesy například k rekreaci, díky nim však v lesích vznikají škody a omezení hospodaření. Konferenci SVOL navštívil také ministr zemědělství Petr Bendl, podle kterého stát o takových kompenzacích neuvažuje.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Lidé se podle Františka Kučery v lesích rekreují, sportují a také sbírají lesní plody. Omezují tak jejich hospodářské využití a způsobují majitelům různé škody. „Myslíme si, že by to bylo od státu férové, aby vlastníkům lesa za tyto služby poskytl nějakou náhradu. Chceme o tom vést diskusi s příslušnými orgány,“ řekl Kučera na konferenci SVOL.

Soukromé vlastníky lesů podpořil i ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi Jiří Svoboda. Upozornil, že majitelé musí například udržovat lesní silnice, cesty a oplocení. „Všichni počítají s tím, že lesy jsou k dispozici pro veřejnost, a nikdo za to lesníkům nic nedá,“ podotkl.

Ministr zemědělství Petr Bendl, který konferenci SVOL navštívil, o žádných náhradách pro lesníky neuvažuje. V úvahu by však podle něj mohlo připadnout, že by povinnosti ukládané majitelům lesů prostřednictvím zákonů a vyhlášek byly zohledněny při vyplácení příspěvků na hospodaření.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

V případě příspěvků by vlastníci lesů především chtěli, aby o nich přestaly rozhodovat kraje. Ty nemají jednotná pravidla, navíc příspěvky snižují – za posledních osm let z 270 na 159 milionů korun. Lesníci proto chtějí, aby příspěvky rozděloval stát, jako tomu bylo do roku 2005.

O podobně rozsáhlé změně ale ministerstvo zemědělství také neuvažuje. Petr Bendl však chce o příspěvcích na lesy jednat s předsedou Asociace krajů Michalem Haškem. „Situaci mohou velmi jednoduchým způsobem napravit,“ řekl Bendl o možnostech krajů.

SVOL sdružuje 1 150 vlastníků lesů, kteří obhospodařují asi 14 procent výměry všech lesů v ČR. Polovinu rozlohy lesů spravuje státní podnik Lesy České republiky.