Bude novela zákona pro malé vodní elektrárny likvidační?

Praha - Provozovatelé malých vodních elektráren se obávají o svou budoucnost. Někteří uvažují dokonce o ukončení provozu. Hrozí jim totiž, že kvůli připravované novele zákona o obnovitelných zdrojích přijdou o podporu. Podle ministra Martina Kuby ministerstvo připravuje v této oblasti změnu státní politiky, vodní elektrárny by ale podle něj neměla citelně zasáhnout. 

Například Písecká elektrárna, jedna z nejstarších v ČR, má kvůli připravované novele zákona přijít zhruba o polovinu příspěvku. Její zařízení správci postupně upravují, za prodanou elektřinu získají ročně zhruba půl milionu korun.

Obavy z budoucnosti mají i na dalších místech. Robert Turínský provozuje tří malé vodní elektrárny na Otavě. Teď i jemu hrozí, že přijde o podporu. Cena za vyrobenou elektřinu poklesne zhruba o 60 procent, říká. Podle provozovatelů se tak drobní výrobci energie vracejí o dvě desetiletí zpět. „Znamená to takové omezení finančních toků, že je výrobna odsouzena k dožití,“ dodává Turínský. Za provozovatele se postavili i ekologičtí aktivisté.

Reformu systému připravuje ministerstvo průmyslu kvůli zvyšující se finanční zátěži pro spotřebitele i pro státní rozpočet. Podle ministra by ale novela zákona neměla zlikvidovat provozovatele těchto zdrojů. „Provozovatelé malých vodních elektráren žádné obavy mít nemusí,“ uvedl Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu. Novelu zákona, která se bude zabývat budoucností malých vodních elektráren, by měla vláda projednat letos v srpnu.

Video Vodní elektrárny se obávají novely zákona o obnovitelných zdrojích
video

Vodní elektrárny se obávají novely zákona o obnovitelných zdrojích