VZP musí domovu pro postižené zaplatit čtvrt milionu

Mariánská (Karlovarsko) - Domov pro zdravotně postižené v Mariánské na Karlovarsku uspěl se žalobou proti Všeobecné zdravotní pojišťovně. Ta musí zaplatit čtvrt miliónu korun za poskytnutou péči, kterou odmítala uhradit po revizi dokladů. Krajský úřad rozhodnutí soudu považuje za průlomové.

Domov pro zdravotně postižené v Mariánské je největší svého druhu v Karlovarském kraji. Stará se o 180 klientů. V době, kdy počítá každou korunu, měl přijít o čtvrt miliónu. Tolik stojí ročně práce jedné ošetřovatelky. „My jsme závislí pouze na těchto zdrojích, pokud tyto finance nejsou, znamená to propouštění,“ Dagmar Soukupová, vedoucí zdravotního úseku, DOZP Mariánská.

Zdravotní pojišťovna výplatu zastavila po kontrole výkazů z roku 2009. „Personál například opakovaně vykazoval VZP k úhradě dohled sestry při podávání léků klientům, to je ovšem podle nás součástí běžné péče,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP. „U deseti klientů za tři měsíce neproplatila prakticky žádné výkony, které jsme měli, a proto jsme se obrátili na soud,“ uvedl Pavel Novák, ředitel DOZP Mariánská.

Soud žádosti vyhověl. Rozsudek potvrdil i odvolací soud. Krajský úřad to považuje za průlomové rozhodnutí. „To je velmi zásadní precedens pro další zařízení, která mají podobné zkušenosti,“ uvedl Miloslav Čermák (ČSSD), náměstek hejtmana, Karlovarský kraj.

VZP zvažuje dovolání, Domov další žalobu

Podle rozhodnutí odvolacího soudu musí pojišťovna dlužnou částku zaplatit do tří dnů od doručení rozsudku. „VZP bude samozřejmě respektovat pravomocný rozsudek, nicméně s názorem soudu se neztotožňujeme,“ dodal Tichý. Pojišťovna teď zvažuje i dovolání k nejvyššímu soudu. Mezitím na ni ale Domov chystá další žalobu. Tentokrát kvůli dodatku smlouvy, který si pojišťovna měla upravit bez souhlasu ředitele Nováka. „Dodatek není podepsán, a přesto se pojišťovna chová tak, jako kdyby byl podepsán,“ dodal Novák.

Kvůli rostoucím nákladům na provoz sociálních zařízení plánuje kraj jejich transformaci. Domov v Mariánské má být ale v této podobě zachován ještě nejméně pět let.

Video VZP musí zaplatit domovu pro postižené
video

VZP musí zaplatit domovu pro postižené