Proti NP Křivoklátsko se postavil i středočeský hejtman

Praha - Středočeský hejtman Josef Řihák a jeho náměstek pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD) jsou proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, které připravuje ministerstvo životního prostředí. Současný stupeň ochrany přírody je podle nich dostačující. Ministerstvo vznik parku obhajuje, podle něj zajistí ochranu přírody, zatraktivní region a zvýší zájem turistů.

Zdroj: eu2009.cz Autor: Středočeský kraj

Řihák připomněl, že Křivoklátsko je chráněnou krajinnou oblastí, biosférickou rezervací UNESCO, ptačí oblastí evropské soustavy Natura 2000 a v nejcennějších částech jsou maloplošná chráněná území. „Podle mých informací je současný stav území regionu Křivoklátska v nejlepším stavu za celou dobu trvání CHKO,“ tvrdí. Vyhlášení parku by podle něj také zatížilo státní rozpočet.

Národní park by podle Semeráda přinesl problémy jak místním, tak podnikatelům

Semerád zase pochybuje o tom, že je území Křivoklátska natolik ohroženo prací lesníků, že z něj musí být „území pouze pro pár vyvolených“. Podotkl, že první zóny CHKO v současnosti velmi striktně omezují volný vstup do lesa, a pokud bude vyhlášen národní park, omezí se vstup do lesa na daleko větším území. „To přinese nemalé problémy nejen místním obyvatelům, ale i rozvoji turistiky a podnikatelským aktivitám,“ uvedl.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík podotkl, že ambicí ministerstva není obcím diktovat. „Pevně věříme, že kompromis byl nalezen a že návrh je konzistentní a nemá důvod někoho dovádět k nervozitě,“ uvedl. Dohoda s místními obcemi je podle něj pro bezproblémovou existenci parku zásadní.

Video Milan Brunclík k NP Křivoklátsko
video

Milan Brunclík k NP Křivoklátsko

Proti záměru se staví také lesníci

Proti vládnímu záměru už dříve vystupovala Česká lesnická společnost, která sdružuje pracovníky v lesnictví. Podle ní provoz parku ročně vyjde na 60 až 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v minulosti připustil, že se u národního parku musí počítat s většími provozními výdaji než u nynější CHKO. Na druhou stranu má podle něj národní park na rozdíl od chráněné oblasti určité příjmy, například z lesnického hospodaření.

Z pohledu ochrany je národní park přísnější kategorií. Lesy v něm neslouží hospodářským účelům, hlavním cílem je ochrana biologických procesů, ekosystémů a jednotlivých druhů.


Park by se měl rozprostírat jižně od Křivoklátu podél Berounky. Projekt se týká 102 nejcennějších hektarů půdy, tedy 16 procent nynější chráněné krajinné oblasti, šlo by převážně o lesy. Hranice národního parku by sousedila s 19 obcemi, uvnitř parku by měla být pouze Karlova Ves.