Na Karlovarsku řádil falešný kominík, pokuta hrozí majitelům domů

Karlovy Vary - Hasiči v Karlovarském kraji varují před falešným kominíkem z Lokte na Sokolovsku. Podle nich muž nemá oprávnění provádět kontroly nebo revize komína a o problematice požární bezpečnosti komínů navíc nemá dostatečné znalosti. Komíny neoprávněně zkontroloval minimálně v pěti případech. Podle hasičů ale případů může být víc. Problémy teď ale mohou mít především majitelé domů, kterým falešný kominík revizi prováděl.

„Muž nabízel a prováděl pravidelné kontroly a revize komínů. Na vykonané činnosti vydával i pokladní doklady či faktury,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. Podle údajů na dokladu si jedna ze zákaznic zjistila, že uváděná firma má pozastavenou činnost. O muže se tak začali zajímat hasiči. 

K podvodům využíval údaje firmy otce, která již ukončila činnost

„Vyšetřovatelé požárů následně zjistili, že používal údaje firmy svého otce. Ten měl na tuto činnost oprávnění. Poté, co zcela ukončil činnost firmy a odstěhoval se mimo kraj, se začal jeho syn vydávat za oprávněného kominíka a s doklady a s razítkem svého otce provedl zatím nezjištěné množství kontrol a revizí,“ uvedl Kasal.

Uváděná firma ukončila činnost letos v lednu. Lidé, kteří mají podezření, že právě u nich pracoval falešný kominík, se mohou obrátit na hasiče na telefonním čísle 950 370 113 nebo na linku 150.


Komín
Komín

Pokuta teď hrozí majitelům domů

Muž přiznal, že neoprávněnou činnost provedl v pěti případech, hasiči se ale domnívají, že jich může být více. Majitelům teď hrozí nejen riziko vzniku požáru či úniku nebezpečného kouře kvůli nedostatečně a neodborně zkontrolovaným spalinovým cestám, ale i pokuta či problémy při případném pojistném plnění.

Mluvčí hasičů Martin Kasal:

„Tito zákazníci se nyní vystavují dvojímu riziku. Zaprvé při následné kontrole komína je ta předchozí zcela neplatná, tudíž jim hrozí pokuta za nesplněnou povinnost pravidelné kontroly komína, což může mít za následek i problémy při případném pojistném plnění.“


Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny