Kladno jde proti proudu: Povolilo hernu, podmínky určili lidé z okolí

Kladno – Zatímco některé radnice připravují velké rušení heren s videoloterijními terminály, například v Kladně naopak magistrát posvětil vznik nové. Povolení přišlo krátce poté, co Ústavní soud zrušil část loterijního zákona, která umožňovala hernám provozovat terminály bez ohledu na názor obcí až do roku 2015. Kladenská herna si však zastupitele získala tím, že se její majitel dohodl na podmínkách provozu s lidmi žijícími v okolí.

Herna uprostřed největšího kladenského sídliště bývala nechvalně proslulým centrem hluku, rvaček i krádeží. Lidé, kteří žijí poblíž, loni dosáhli omezení jejího provozu. Nyní však především jejich ústupek umožnil provozovateli herny, že nemusí zavřít úplně.

Provozovatel se zavázal splnit podmínky, kteří mu obyvatelé sídliště kladou, ti mu naopak schválili další provoz. „Rozhodně musí dodržovat provozní dobu. To znamená, že od 22 hodin ve všední den a od půlnoci o víkendu nemůžou mít restaurace otevřeno a nemůžou tam mít žádné hosty,“ shrnul zástupce vlastníků bytů v okolí herny Miroslav Jirásek. Provozovatel herny Miroslav Maluš dodal, že také slíbil spolupráci s městskou policií. „Tak věříme, že udržíme noční klid,“ podotkl. Součástí dohody jsou i sankce, pokud dojde k narušení nočního klidu nebo veřejného pořádku, bude muset majitel herny zaplatit pět tisíc korun.

Kladenská herna Bajkal je ovšem ilustračním příkladem omezených možností obcí regulovat herny. V provozu zůstala i poté, co jí město odebralo licenci – provozovateli totiž zůstalo povolení od ministerstva financí na provoz videoloterijních terminálů. Vedení města se ale nyní rozhodlo nepostupovat příliš přísně. „My jsme nechtěli být ti, kteří řeknou 'tak se dohodněte, a když se dohodnete, tak vám to stejně zakážeme',“ vysvětlil primátor Dan Jiránek (ODS).

I přes dohodu s lidmi z okolí a posvěcení dalšího provozu od radnice však nemá sídlištní herna ještě zcela jistou budoucnost. Městská opozice by totiž chtěla veškeré automaty plošně zakázat. „Navrhujeme, aby byla v září na zastupitelstvu přijata nová vyhláška, která zcela zakáže v Kladně provoz těchto (videoloterijních) terminálů,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Soudek (TOP 09). Městská rada však začíná pracovat na koncepci, jak do budoucna hazard ve městě řešit. Ve hře je třeba přesunutí videoloterijních terminálů do průmyslové zóny.

Video Lucie Rosí o kladenské herně
video

Lucie Rosí o kladenské herně