Ulice Týna nad Vltavou brázdí elektrobus. Zatím na zkoušku

Týn nad Vltavou - Cestující v Týně nad Vltavou přepravuje elektrický autobus. Mezi běžné prostředky městské hromadné dopravy se dostal v rámci testovacích jízd. Jedná se totiž o prototyp. V jižních Čechách by se měly odhalit jeho výhody a nevýhody v běžném provozu. Jednou by mohl vozit do práce i zaměstnance Jaderné elektrárny Temelín.

Místo víka od nádrže zásuvka a k nabití stačí osm hodin jednou za dva dny. Je neobvykle tichý a stoprocentně šetrný k životnímu prostředí. Týnský elektrobus vozí cestující po městě, k elektrárně a do Hněvkovic. Denně najezdí nejméně padesát pět kilometrů.

Cesta elektrobusů na silnice ale není jednoduchá. Městské dopravní společnosti odrazuje cena. „Samozřejmě je to krok dopředu, ale na druhou stranu rozhodují vždycky čísla a ekonomika, a ta v současné době ještě pokulhává,“ říká Robert Krigar, generální ředitel ČSAD Jihotrans.

Výhodou Týna nad Vltavou je, že jeho městskou hromadnou dopravu spoluprovozuje blízká jaderná elektrárna. I pro ni je dočasný provoz elektrobusu zajímavá zkušenost. „Kdo jiný než naše společnost by měl spolupracovat a podporovat nové technologie,“ říká Miloš Štěpanovský, ředitel JETE. Zavedení elektrobusů do městského provozu zkoušela například i Praha, Znojmo nebo České Budějovice. S výjimkou Ostravy ale nikde nejezdí.

Video Elektrobus v Týně nad Vltavou
video

Elektrobus v Týně nad Vltavou