Země na Chebsku se chvěje, otřesy možná ještě zesílí

Cheb – Až 2,5 stupně Richterovy stupnice dosáhly otřesy země na Chebsku. Nejsilnější byly v noci mezi desátou a jednou hodinou. Odborníci uvažují o možnosti, že tektonický neklid bude pokračovat a ještě zesílí.

Otřesy zasáhly především oblast mezi Luby u Chebu, Novým Kostelem a Kraslicemi, nejsilnější byly kolem desáté hodiny v pondělí večer a po půlnoci, tedy v době, kdy se třásla země i na dalších místech ve střední Evropě, nejvýrazněji v Budapešti. Epicentrum bylo v osmikilometrové hloubce v oblasti, kde se slabá zemětřesení vyskytují pravidelně.

Seismologové nevylučují, že jsou noční otřesy předzvěstí série dalších, tzv. zemětřesného roje.  „Zatím je předčasné určit, jestli jde o ojedinělé otřesy, nebo začátek silnějšího roje. Osobně si myslím, že by v dohledné době mohl silnější roj přijít, ale těžko říct, jestli to bude otázka několika dní, týdnů nebo měsíce,“ uvedl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Zemětřesné roje trvají i několik týdnů, k jednotlivým otřesům dochází i několikrát denně. Poslední silnější zemětřesný roj zasáhl Chebsko v roce 2011. Tehdy se země otřásala od srpna do konce září.