V České Lípě se stovky bytů odpojí od teplárny

Česká Lípa - Společnost CPI odpojí svých zhruba 1 600 bytů v České Lípě od Českolipské teplárenské. Domácnostem slibuje až o 15 procent nižší náklady na vytápění. Nový dodavatel tepla Abastor Heating Solution garantuje, že ze současných 611 korun bez DPH za gigajoule sníží cenu na 514 korun bez DPH. Ostatním domácnostem, které zůstanou u Českolipské teplárenské, naopak hrozí zdražení.

CPI chce v České Lípě odpojit od centrálního vytápění byty na sídlišti Sever. Projekt je v rámci skupiny pilotní. Počítá se změnou dodavatele tepla i se změnou technologie jeho výroby.

„Centrální dodávka tepla bude vyměněna za plynová tepelná čerpadla systému vzduch-voda a plynové kondenzační kotle, které umístíme do technického zázemí jednotlivých domů či v některých případech na střechy domů,“ vysvětlil technický ředitel CPI Byty Luděk Zelinka. Novou technologii financuje firma Abastor a přepojení by se mělo uskutečnit ve třech etapách ještě letos.

Společnost CPI Byty je součástí skupiny CPI, patří k největším poskytovatelům nájemního bydlení v Česku. Vlastní na 12 600 bytů v 15 lokalitách, do jejichž oprav a modernizace investovala v posledních dvou letech bezmála miliardu korun.


Firma se podle ředitel CPI Byty Daniela Bacíka inspirovala zkušenostmi menších vlastníků. Když se jí v České Lípě nepodařilo dojednat lepší ceny, rozhodla se odpojit. „Podobným způsobem hodláme pokračovat také v dalších městech a lokalitách,“ dodal Bacík.

Odpojení přinese zřejmě zdražení centrálního tepla

Pro Českolipskou teplárenskou, která je dominantním dodavatelem centrálního tepla ve městě, představuje odpojení bytů CPI ztrátu 15 procent vytápěných domácností. Těch je dnes téměř 11 tisíc. Firma také zásobuje teplem bezmála 70 podniků, úřadů, škol a dalších organizací. Odpojení bude zřejmě znamenat další zdražení centrálního tepla ve městě. Teplárna patří do skupiny MVV Energie CZ, která vlastní i teplárny v Liberci a Jablonci nad Nisou. Tam jsou ceny tepla ještě vyšší a třeba v Jablonci kvůli tomu vážně hrozí rozpad celé soustavy centrálního vytápění.

Ve Šluknově šetří na teple díky kotelnám

Pro radikální změnu způsobu vytápění se rozhodl také majitel čtrnácti domů na sídlišti na kraji Šluknova. Odpojil paneláky od dodávek tepla z nedaleké plynové kotelny a do sklepů umístil kotle na pevná paliva. Zatím mu ale stále hrozí, že kotelny v panelácích bude muset zrušit. V jejich sklepech je totiž zřídil bez povolení.

Video Odpojování bytů od teplárny
video

Odpojování bytů od teplárny