Příbramská záchytka zřejmě končí, v kraji zůstanou jen dvě

Příbram – Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami zřejmě ukončí svůj provoz. Nesplňuje například nové hygienické předpisy a město do rekonstrukce investovat nehodlá. S žádostí o pomoc se obrátilo na Středočeský kraj. Ten ale finanční příspěvek odmítl poskytnout. Ve středočeském regionu tak pravděpodobně zůstanou pouze dvě záchytky.

Příbramská záchytka se do problémů dostala kvůli nové legislativě, která si vynucuje přísnější pravidla pro provozování těchto zařízení. „Na záchytné stanici musí být po celou dobu provozu té záchytné stanice lékař,“ uvedl místostarosta Příbrami Václav Černý. V současnosti stojí provoz záchytky 2,5 milionu ročně, kvůli potřebě lepšího vybavení a více personálu ale bude provoz podle radnice ještě dražší.

Záchytka nemá zvláštní oddělení pro muže a ženy, v jedné místnosti je umístěno pět postelí. I toto se prý musí přestavět, aby mohlo zařízení dál fungovat. „Šedesát let starý prostor, který si vyžaduje totální rekonstrukci,“ zhodnotil stav objektu vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Robert Dikan. Místostarosta Černý je proto přesvědčen, že by se situace záchytek měla řešit komplexně, napříč celým středočeským krajem.

Na záchytky v Kolíně, Příbrami a Mladé Boleslavi - jediné v regionu - kraj přispívá dohromady ročně třemi miliony. Tomu, aby službu převzaly oblastní nemocnice, se však resort zdravotnictví brání. Odmítá zatěžovat jejich seškrtané rozpočty. „Nechceme jim přidělávat další starosti a kraj skutečně navíc peníze žádné nemá,“ tvrdí krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Naopak v Benešově, kde musí strážníci vozit opilce přes půl kraje do Příbrami, chtěli záchytku zřídit. Nakonec ale z plánu kvůli přílišným finančním nárokům sešlo. „Ta částka na pořízení takového zařízení převyšuje možnosti města,“ přiznal místostarosta Benešova Tomáš Podhola. Loni se na záchytce po propité noci probudilo téměř sto tisíc lidí. Bylo to více než předchozí rok, polovina z nich ale za svůj pobyt nezaplatila.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka