Stínová policie chce v České Lípě zlepšit práci strážníků

Česká Lípa – „Stínová městská policie“ složená z občanských aktivistů dnes v centru České Lípy varovala řidiče, kteří chtěli zaparkovat v místech, kde to není povolené. Nedávno vzniklá iniciativa kritizuje práci skutečných strážníků, ti podle ní údajně téměř rezignovali na další potřebnou práci a místo toho účelově rozdávají pokuty, za které inkasují odměny. Radnice ovšem taková slova odmítá.

Aktivistům vadí, že je systém parkování v České Lípě nejasný a motoristy může mást. Právě proto dnes stínoví strážníci vyrazili do ulic, aby řidiče ochránili před hrozící pokutou. Místní si podle aktivistů na parkování už zvykli, ale neznalí řidiči se prý stávají obětí strážníků; botičky se podle kritiků podezřele rychle objevují například v místech, která jsou pod dohledem kamer.

„Policisté nechají na dané místo najet určité množství řidičů, poté vyběhnou, všechno zdokumentují a do minuty volají, následně přijede hlídka a nasadí botičku,“ popisuje údajnou praxi českolipských strážníků organizátor stínové městské policie Karel Šiktanc.

Podle aktivistů může být cílem snaha právníků získat od řidičů co nejvíc, a tím si vylepšovat mzdy. „Nikdo vám toto neřekne oficiálně, ale my jsme si zjistili, že strážníci mají provize za to, že vybírají pokuty,“ tvrdí Šiktanc. To ale odmítá radnice s tím, že peníze získané z pokut putují do městského rozpočtu a kolik ten který strážník vybere, nikdo nemonitoruje. „Strážníci na místa nevyjíždějí ze své vlastní vůle. Denně řeší několik stížností a výzev občanů, aby špatně zaparkované auto vyřešili,“ doplňuje mluvčí Městského úřadu v České Lípě Kristýna Brožová.

Stín podezření padl i na Prahu

O tzv. čárkovém systému, podle kterého dostávali strážníci za pokuty odměny, se přitom mluvilo v policejních kuloárech Prahy. „Bylo to nějakých patnáct šestnáct přestupků na pracovní den, aby člověk splnil limit, za který mohl mít odměnu 2 000 korun,“ říká bývalý strážník a prezident sdružení Svobodné odbory samosprávy Richard Krbek.

Stejně jako Česká Lípa i hlavní město ale podobné podezření odmítá. „V současné době to mohu vyloučit. Na žádném oddělení nebo obvodním útvaru žádný takový systém nefunguje,“ uvedl mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové