Na středních školách už kraj ušetřil, teď seškrtá školy s postiženými dětmi

Ústí nad Labem – Sloučením základních škol, které se specializují na výuku postižených dětí, chce šetřit Ústecký kraj. Vyrovná se tak také s úbytkem žáků. Děti budou dojíždět na druhý konec města, v budoucnu plánuje kraj slučovat speciální školy se středními.

Když Ústecký kraj před časem plánoval slučování gymnázií, jejich studenti se vzbouřili a nakonec radní donutili jejich úmyslu se vzdát, omezování se dotklo jiných středních škol. Teď, když se pozornost krajského vedení upnula na školy s postiženými dětmi, jsou odpovědí pouze tiché obavy dětí. „Budou jezdit do jiné školy, jestli se škola tady úplně zruší? Co bude dál?“ přemýšlí ředitelka končící školy v Ústí nad Labem Marcela Prokůpková.

Omezování speciálních škol v Ústeckém kraji má proběhnout ve dvou fázích – tu první představuje sloučení tří ústeckých škol s podobným zaměřením, ve druhé přičlení kraj školy pro postižené k běžným středním.

Zkušebně tak zatím vznikla trmická Střední škola obchodu, řemesel, služeb a Základní škola – výsledek však není jednoznačný. Při dosavadním slučování středních škol kraj ušetřil za deset let 50 milionů, v Trmicích ale ušetřil pouze v administrativě. Dětí je dost na to, aby zůstaly v původních budovách. Další šetření na personálu na speciálních školách podle kantorů nepřipadá v úvahu. „Změna místa je možná, ale vždy s týmem, který se o ty děti staral,“ zdůraznila ředitelka speciální základní školy Martina Brhelová.

Video Petra Tachecí o slučování speciálních škol
video

Petra Tachecí o slučování speciálních škol

Speciální základní školy zřizované krajem budou zřejmě jediné, kterých se úsporné plány dotknou. Obecní základní školy by měly zůstat – ačkoli i je trápí nedostatek žáků, v krajském městě je více než 3 200 volných míst. Magistrát ale o rušení a slučování škol neuvažuje. „Ředitelé mohou navyšovat příjmy škol, například pronájmem hřišť, tělocvičny nebo dalších prostor,“ navrhla mluvčí města Romana Macová.