Záhada utopené sošky z parku. Andělíček, nebo děvčátko?

Plzeň – Více než padesát let ležela tajemná soška na dně jezírka v Plzni na Košutce. Místní obyvatelé, kteří ji ještě pamatovali na suchu, kamennou postavu považovali za andělíčka. Až nyní, kdy se po vytažení z vody soška znovu vypulírovala, vyšlo najevo, že anděl nemá křídla. Od nynějška bude děvčátko zdobit tamní park.

Před čtyřmi lety vyzvedl za pozornosti více než tisícovky Plzeňanů jeřáb z Košuteckého jezírka sto dvacet centimetrů vysokou sošku. Na dně jezírka zmizela v padesátých letech minulého století. Kde hledat, potápěčům radili lidé, kterým tehdy bylo kolem patnácti let. „Jsem šťastný, že jsem se v mých letech dožil toho, že andělíčka vytáhli,“ poznamenal v roce 2009 jeden z pamětníků Jaroslav Lang.

Soška za první republiky zdobila park, jejž tehdy vybudovali nezaměstnaní v rámci takzvaných nouzových prací. Park ale během války zatopila voda a soška mohla dlouhá léta skrývat překvapení. Až v jednadvacátém století se po důkladném restaurování z domnělého andělíčka vyklubalo děvčátko. „Andělíček je trošku zavádějící, soška totiž nemá křídla,“ vysvětlil restaurátor Jaroslav Šindelář ml.

Proč právě tato soška, sériově vyrobená počátkem dvacátého století, ozdobila park, zůstane už asi navždy tajemstvím. Místním to ovšem vůbec nebrání, aby se mohli těšit z její krásy. „Byl bych velmi rád, pokud by soška sloužila k setkávání Plzeňáků. Mohl by to být takový Plzeňský nebo Lochotínský Petřín,“ věří starosta městské části Plzeň 1 Miroslav Brabec.

Video Reportáž Davida Růžičky
video

Reportáž Davida Růžičky