V Pardubicích vyvinuli nový typ radiolokátoru

Pardubice - Česko má po Věře a Tamaře další nový typ leteckého radaru. Všechny pocházejí z Pardubic. Ten poslední odhalí letadla jen díky odraženým vlnám obyčejného rozhlasového vysílání. Systém umí hlídat letecký provoz v oblastech, kam klasické radary nevidí.

Běžně by se na soustavu antén dalo chytit běžné rozhlasové vysílání. V Pardubicích ale k soustavě antén vyvinuli i mozek, který z nich dělá nenápadného, ale velmi důsledného pozorovatele oblohy. Jediné, co radar potřebuje, je, aby ve sledované oblasti vysílala běžná rádia. Antény tak pouze přijímají vlny rozhlasových vysílačů z okolí. Na základě nich pak software dokáže odhalit, kde se v okruhu zhruba 150 km pohybují letadla nebo vrtulníky.

Mozkové centrum systému je uloženo v autě. Skládá se z několika monitorů a počítače se třemi grafickými kartami. Právě jejich úkolem je pátrat v zachycených vlnách po hýbajících se objektech.

Pardubická firma chce se systémem předběhnout zahraniční konkurenci a už teď nabízí prototyp k testování českému Řízení letového provozu. Zařízení ale láká i armády. Spolu s jeho předchůdkyní Věrou by dokázalo téměř neomezeně hlídat i na radarech neviditelné stroje typu Stealth. V případě Věry dokonce Spojené státy před 9 lety zatlačily na českou vládu, aby zakázala její prodej do Číny - ta jejím prostřednictvím chtěla sledovat americké letadlové lodě.

Video Reportáž Martina Ruska
video

Reportáž Martina Ruska