Liberecký kraj přidělil zakázku, komu neměl, musí vrátit dotaci

Liberec – Dotaci, kterou dostal na modernizaci dětských hřišť u mateřských škol, musí Liberecký kraj vrátit do norských fondů. Zakázku, na niž 8,6 milionu korun dostal, totiž zadal v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách – vítěznou firmu měl vyřadit. Navíc jde o společnost, kterou spoluvlastní významný člen regionální ODS, jež v té době Libereckému kraji vládla. Hejtmanství teď věc prošetřuje, pokud zjistí, kdo vše způsobil, bude po něm chtít náhradu škody.

Dotace z norských fondů pokryla tři čtvrtiny nákladů Libereckého kraje při obnově hřišť u mateřských škol. Teď ale bude muset kraj peníze přece jenom najít ve své pokladně – kvůli závažnému pochybení, které odhalil Nejvyšší kontrolní úřad, musí dotaci vrátit. „Nevyřadil z výběrového řízení uchazeče, který nesplnil základní kvalifikační předpoklady. Co víc, Liberecký kraj tohoto uchazeče vybral jako vítězného,“ shrnula mluvčí NKÚ Olga Málková.

Podle liberecké protikorupční neziskovky Čmelák ale dost možná nešlo o pouhé úřední pochybení. Nejsilnější stranou krajské koalice v době, kdy tendr proběhl, byla ODS, v jejíž oblastní radě zasedal Lukáš Bělohradský – zakladatel a spolumajitel vítězné firmy Tomovy parky. „Podezření tam určitě je – jestli takto významný člen regionálního sdružení ODS získá zakázku, která se potom ukáže takovým způsobem problematická,“ podotkl Jaroslav Tauchman ze sdružení Čmelák. Firma Tomovy parky na dotazy České televize nereagovala.

Video Lucie Pokorná o vracení dotace
video

Lucie Pokorná o vracení dotace

Vracení peněz připadlo novému vedení kraje, které se rozhodlo dávnou soutěž prošetřit a zjistit, zda skutečně šlo o protekci, nebo chybu úředníka. Podle právníka Jiřího Němce mohli pochybit buď členové komise pro otevírání obálek, výběrové komise, nebo krajské rady. Pokud právníci zjistí, kdo přesně za problematický výsledek tendru může, bude po něm kraj chtít uhrazení škody, tedy 8,6 milionu Kč. „Jsme připraveni vymáhat tuto částku i soudně,“ zdůraznil hejtman Martin Půta (SLK). Případnou žalobu na náhradu škody musí hejtmanství podat do konce května.

Miliony z kraje proudí zpět i do dalších fondů. Kvůli chybám v tendru musel letos vrátit 6,8 milionu korun za špatné výběrové řízení, ovšem i v tomto případě peníze vymáhá, a to od společnosti, která tendr organizovala. „Škoda byla nepochybně způsobena porušením smluvních povinností, ke kterým se firma zavázala,“ řekl hejtman Půta. Kraj ale ještě čeká korekce za chyby při rozdělování dotací z ROP Severovýchod, která zřejmě bude v řádu desítek milionů.

,