Jižní spojku uzavřela rekonstrukce. Potrvá do neděle

Praha - Na pražské Jižní spojce dnes začala třídenní uzavírka. Silničáři uzavřeli úsek mezi ulicemi 5. května a Vídeňská, dopravní omezení potrvá do neděle do 15:00. V místě, kde se Jižní spojka kříží s magistrálou, budou dělníci bourat most. Práce na silnici začaly už odpoledne, ještě za provozu, a to v levém pruhu Jižní spojky. U nájezdů se tak tvořily kolony.

Aby byla Spořilovská ulice v budoucnu klidnější, musí její obyvatelé, ale také řidiči, kteří projíždějí po pražské Jižní spojce, přetrpět náročný víkend. Přestavba největší části velké mimoúrovňové křižovatky totiž má umožnit kamionům, aby tudy najížděly z Jižní spojky na ulici 5. května, která dále přechází v dálnici D1. Vyhnou se tak Spořilovské, jejíž obyvatelé si stěžují na velký hluk. Stane se tak však až koncem září. Tento víkend naopak bude na Spořilovské ještě hlučněji než obvykle. Policie vyzvala řidiče, kteří na víkend odjíždějí z Prahy, aby odjeli ještě před zahájením uzavírky a vrátili se až po jejím ukončení.

Práce na Jižní spojce začaly již odpoledne za provozu. Dělníci uzavřeli levý pruh a začali stříhat betonový most, který mají odstranit.

Objízdné trasy: přes Spořilovskou a Michelskou

Objízdná trasa ve směru z Prahy 5 na Prahu 10 totiž vede přes rampu na ulici 5. května, odkud se zpět na Jižní spojku vrátí řidiči právě přes Spořilovskou – na ni však musí najet ulicemi Ryšavého, Türkova a Senohrabská. Ve směru z Prahy 10 na Prahu 5 potom povede objížďka přes rampu na ulici 5. května, Vyskočilova a Michelská. Pro cestu do Braníka mohou řidiči využít i sjezd na ulici Na Strži s možností využít dále ulic Budějovická nebo Olbrachtova.

Uzavírka na Jižní spojce ovlivní také provoz autobusové linky 125 (Smíchovské nádraží – Skalka). Její trasa povede po vyhlášených objízdných trasách, cesta tak potrvá déle.


V pohotovosti bude 12 policistů v terénu, situaci budou sledovat i dopravní dispečeři. „Situaci budeme průběžně vyhodnocovat a případně dopravní opatření přizpůsobíme konkrétním potřebám. Počítáme s problémy, ale dopravní kolaps neočekáváme,“ řekl šéf pražských dopravních policistů Pavel Švrčula.

Video Události k uzavření Jižní spojky
video

Události k uzavření Jižní spojky

Nový most bude stát 103 milionů

Město nechá strhnout most, který prodlužuje ulici Ke Garážím, a postavit nový. „Můžu řidiče ujistit, že už nebude žádné takovéto velké dopravní omezení. Omezení samozřejmě budou, ale budou to jednotlivé jízdní pruhy, podle toho, jak budou práce postupovat,“ zdůvodnil mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Most je součástí mimoúrovňové křižovatky Jižní spojky s magistrálou (ulicí 5. května) a umožňuje jízdu ze směru od Černého Mostu směrem k dálnici D1. Ve stávající podobě však nesnese provoz těžkých nákladních vozidel, a ta musí z Jižní spojky na dálnici D1 jezdit Spořilovskou. „V souvislosti s řešením hlukové problematiky a problematiky kvality ovzduší na Spořilově byl prověřen stavebně-technický stav mostu přes Jižní spojku, který dosud slouží hlavně jako příjezdová trasa do garáží dopravního podniku na Kačerově, a bylo zjištěno, že je nezbytné co nejdříve začít stavební práce,“ uvedl náměstek primátora Josef Nosek.

Přestavba části mimoúrovňové křižovatky Jižní spojky s ulicí 5. května bude stát téměř 103 milionů korun, kromě samotného mostu proběhne oprava přilehlých úseků ulice Ke Garážím, která dostane protihlukový povrch. Peníze chce město získat od Státního fondu dopravní infrastruktury.