Přednádraží ještě neosiřelo, obyvatelé nejdřív chtějí náhradní byty

Ostrava – Lidé, kteří stále žijí v ostravské ulici Přednádraží, se sešli před radnicí městské části Moravská Ostrava a Přívoz a protestovali proti dění, které je postihlo – mají se odstěhovat z dosavadního domova, ale nemají kam. Stěhovat se nechtějí, přinejmenším dokud jim město nezařídí náhradní byty. Radnice to ale odmítla, lidé z Přednádraží prý už dříve nabídku náhradního bydlení odmítli – sami si však na žádnou nevzpomínají. K vystěhování vyzval koncem minulého týdne i majitel domů v Přednádraží, který také podpořil jejich žádost o náhradní byty od města.

Lidé z domu číslo 8, který zůstává poslední obydlený v ostravském Přednádraží, se nechtějí odstěhovat, dokud nebudou mít nové byty. Azyl jim nabídla jedna z městských ubytoven, to však odmítají. Jsou přesvědčeni, že jim nové byty má zajistit radnice Moravské Ostravy a Přívozu, odpoledne proto proto přišli demonstrovat před úřad městského obvodu. Začali také sbírat podpisy pod petici.

Radnice tvrdí, že byty nabízela, obyvatelé Přednádraží o nabídce nevědí

Třístranný spor mezi majitelem domů v Přednádraží, jeho obyvateli a městským obvodem, resp. jeho stavebním úřadem se teď zadrhl na otázce, kdo má zajistit vystěhovaným obyvatelům náhradní bydlení. Oldřich Roztočil, majitel firmy Domy Přednádraží, které budova patří, je přesvědčen, že je to zodpovědnost městské části.

Zastupitelé však po jednání oznámili, že lidem z Přednádraží nové byty nepořídí. Části z nich městská část nepomůže proto, že mají dluhy, další prý v minulosti nabídku radnice na náhradní byty odmítli nebo o byty vůbec nepožádali. Nespokojeným obyvatelům to řekla místostarostka Petra Bernfeldová. Výzva k zařízení nových bytů se podle ní objevila velmi pozdě. „Situace trvá už od srpna loňského roku, nic závažného se nezměnilo, akorát si nechtěli připustit tu reálnost a snaží se to až teď řešit, když už se proti nim postavil i sám majitel domu,“ uvedla místostarostka Bernfeldová.

Lidé s Přednádraží ale její slova popřeli. Podle Imricha Horváta, který v domě žije, se všechny nabídky týkaly pouze ubytoven, kam však obyvatelé Přednádraží nechtějí. „To, co říkali, pravda není. Žádné rodině nenabídli byty,“ dodala další obyvatelka Helena Macková. Dodala, že ve svém domě zůstanou obyvatelé Přednádraží i nadále: „Zůstaneme a budeme čekat, co dál.“

Video Tomáš Vzorek z Přednádraží
video

Tomáš Vzorek z Přednádraží

Na podporu obyvatel Přednádraží vznikla petice. Podepsat ji bude možné ještě dva dny. „Základ je, aby lidé z Přednádraží, a nejen z něj, mohli bydlet. Moravská Ostrava a Přívoz má zhruba 300 volných bytů, které chátrají. Žádáme, aby Moravská Ostrava otevřela ty dlouhodobě chátrající byty pro svoje občany,“ uvedl Kumar Vishwanathan, který s lidmi v Přednádraží spolupracuje.

Akce obyvatel Přednádraží a jejich podporovatelů ale nenašli pochopení u každého, kdo kolem radnice porcházel. „Sociální status, kteří ti lidi v té lokalitě mají, je neopravňuje k tomu, aby jednali tak, jak jednali. Tu lokalitu dostali do tohoto stavu oni a teďka si stěžují. Jestli se nechtějí asimilovat, tak proti čemu chtějí protestovat,“ řekl jeden z občanů, který petici podpořit nechtěl.

Před týdnem dostali nájemní smlouvy, teď nemají kam jít

Po pouhém týdnu se tak situace v Přednádraží zcela otočila – zatímco minulé pondělí jim majitel domu rozdal nové smlouvy na dva měsíce, nyní vlastník očekává, že nájemníky z domu vyvede policie. Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu totiž trvá na tom, že v budově nemá nikdo co pohledávat, protože je neobyvatelná a navíc není vedena jako bytový dům – ke změně by byla potřeba dokumentace k domu, kterou však nikdo nemá.

V pátek majitel firmy Oldřich Roztočil nejprve vyzval obyvatele, aby se do odpoledne vystěhovali, když se tak nestalo, obrátil se na policii. „S policií jsme se domluvili tak, že potřebují dodat nějaké podklady, které jim dodám po víkendu - ať už to jsou dnes neplatné nájemní smlouvy nebo rozhodnutí stavebního úřadu o tom, že se v domech nesmí nikdo zdržovat. Policie je posléze vyhodnotí a pak rozhodne, jakým způsobem bude dál postupovat,“ řekl v pátek.

Odříznutá lokalita Přednádraží leží mezi ostravským lokomotivním depem a přivaděčem k dálnici D1. Obydlený zůstává pouze dům číslo 8, dalších deset opuštěných budov proměnili zloději kovů v ruiny. Vystěhování z Přednádraží nařídil stavební úřad loni v létě poté, co byla čtvrť odpojedna od dodávek vody. Většina obyvatel se postupně odstěhovala, v posledním obydleném domě žije asi 30 lidí.