Z velkého projektu zůstal v Ústí „rozestavěný problém“

Ústí nad Labem - Město Ústí nad Labem zatím nedokázalo oživit projekt postavený za evropskou dotaci. Reálně mu proto hrozí, že bude muset část z darovaných 170 milionů vrátit. Podle pravidel nastavených Bruselem musí stavby pět let po dokončení plně fungovat. Nové obchody jsou přitom už dva roky prázdné.

Všichni zájemci o nové prostory v Ústí nad Labem couvli těsně před podpisem smlouvy. Proskleným místnostem chybí podlahy, stropy i rozvody energií. Navíc není kudy přivážet zboží. „Jedná se o holobyty, do kterých je potřeba vložit značnou investici,“ uvedl Pavel Dlouhý (ČSSD), radní Ústí nad Labem.

Než budou moci v objektu vzniknout kavárny a prodejny, je potřeba do prázdných prostor ještě investovat šest až sedm milionů korun. Volných prodejen je přitom ve městě dost. Třeba obchodní centrum o pár set metrů dál nabízí svým nájemcům plný servis včetně hlídání bezpečnostní agenturou.

Zdržení bude muset magistrát zřejmě zaplatit

Za každý den, kdy jsou obchody prázdné, zřejmě ústecký magistrát zaplatí pokutu. „Na projektu následně proběhne kontrola, na základě jejíchž výsledků budeme řešit další postup,“ uvedl Vojtěch Krump, tiskový mluvčí dotačního úřadu Severozápad. 

Ústečtí radní teď rozhodli, že dostavbu obchodu zaplatí město ze svého rozpočtu. „Jiná cesta k oživení toho prostoru a dokončení projektu není,“ uvedl Dlouhý. Než se začne stavět, potrvá to týdny, možná měsíce. Město teprve řeší, kdo připraví projekt.

Video Bude Ústí muset vrátit dotaci?
video

Bude Ústí muset vrátit dotaci?