Kroky po výbuchu: Silněji zapáchající plyn i vyčíslená pomoc obětem

Praha – Větší množství zápachové látky bude v příštích dnech přidávat Pražská plynárenská do zemního plynu, který pouští do potrubí pod městem. Po nedávném výbuchu plynu v centru Prahy tak chce plynárenská společnost zkontrolovat těsnost potrubí. Hlavní město dnes také specifikovalo, jak bude vypadat finanční pomoc postiženým výbuchem. Maximální částka darovaná od města by měla dosáhnou 50 tisíc korun.

Pražská plynárenská začne kontrolovat těsnost potrubí v neděli večer a skončí v úterý večer. „Zemní plyn bude v těchto dnech nasycen dvojnásobným množstvím látky s intenzivním a charakteristickým zápachem, což umožní snadnou identifikaci i zcela nepatrných, jinak těžko postřehnutelných úniků zemního plynu, zejména pak v rámci domovních a bytových rozvodů,“ uvedl mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Firma očekává, že jí s hledáním případných úniků plynu pomůže i veřejnost. Kdo zjistí i nepatrný únik, nebo na něj bude mít podezření, může se obrátit na pohotovostní linku 1239. Objeví-li někdo únik plynu v objektu, měl by také zavolat pohotovostní službu. Dokud nepřijede, je třeba větrat, nepoužívat otevřený oheň a elektrické spotřebiče ani nerozsvěcet, doporučil mluvčí Vránek.

Kontrolu potrubí provede Pražská plynárenská dva týdny po výbuchu, který otřásl centrem Prahy – pravděpodobně šlo právě o explozi zemního plynu. Následky výbuchu v Divadelní ulici způsobily zranění desítkám lidí a poškodily historické budovy v okolí včetně dvou vysokých škol, Akademie věd nebo Národního divadla. Příčinu exploze stále zjišťuje policie.

Finanční pomoc Prahy

Praha lidem postiženým výbuchem slíbila finanční pomoc. Dnes ji vyčíslila na 20 tisíc až 50 tisíc korun. Žádosti posoudí komise, kterou jmenovala rada. FSV Univerzity Karlovy a FAMU sousedící s místem expoloze, kterým Praha původně chtěla také přispět na opravy, nakonec žádné peníze z městské kasy nedostanou. Všechny škody uhradí z pojistného.

Žadatelé budou muset vyplnit formuláře, které Praha zveřejní na svém webu. Doložit budou muset mimo jiné doklad o výši způsobené škody a nájemní smlouvu nebo doklad o vlastnictví nemovitosti. Finanční pomoc bude Praha poskytovat jen v případě, že nebude škoda plně hrazena z pojištění. Všechny žádosti pak bude přijímat a posuzovat odbor bezpečnosti a krizového řízení. Rada kvůli tomu navíc jmenovala speciální komisi. Nejpozdější termín podání žádosti je 15. 6. 2013.