Pražský maraton opět zde, s ním zákazy vjezdu i výluky MHD

Praha – Ulice v širším pražském centru uzavřel Pražský maraton. Omezení se dotýkají chodců, řidičů i cestujících v městských tramvajích a autobusech, průběžně bude policie uzavírat různá místa až do 17 hodin. Většina uzavírek je krátkodobá, výjimkou jsou některá místa v okolí Staroměstského náměstí, kde je start a cíl Pražského maratonu.

Pražskými ulicemi podle pořadatelů aktuálně běží přibližně 10 tisíc závodníků, kteří plní především vltavská nábřeží od Podolí a Smíchova po Holešovice a Karlín. Ze Staroměstského náměstí běžci odstartovali v 9 hodin a podle odhadu pořadatelů by měl poslední závodník dospět do cíle kolem 16. hodiny. Celý závod má totiž sedmihodinový limit.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody provázejí běh – po nedávném útoku na Bostonském maratonu – nebývalá opatření. „Vzhledem k tomu, že bezpečnost je pro nás prioritní, učiníme vše, co je možné, a využijeme k tomu všech technických i lidských zdrojů,“ uvedl.

Nejdéle budou uzavřena pražská nábřeží – na Dvořákovo nábřeží severně od náměstí Curieových a na nábřeží Ludvíka Svobody se nikdo nedostane do 16 hodin, ještě déle bude uzavřena Pařížská a Železná ulice. Výrazná omezení se dotýkají také Smetanova nábřeží, Křižovnické ulice, Mánesova mostu, mostu Legií a Kosárkova nábřeží a také dolní části Václavského náměstí. Na Smíchově bude po většinu dne uzavřena část Strakonické a Nádražní, v Holešovicích postihne uzavírka nábřeží Kapitána Jaroše i Bubenské nábřeží a okolí včetně části Severojižní magistrály. Uzavírky jsou i na dalších místech, kudy se maratonci pohybují, potrvají většinou dvě až čtyři hodiny.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Kromě ježdění po pražském centru nebudou moci řidiči na mnoha místech ani zaparkovat. Zákaz bude platit v ulicích 17. listopadu, Celetná, Dvořákovo nábřeží, Kosárkovo nábřeží, Králodvorská, Křižovnická, Malostranské náměstí, Masarykovo nábřeží, Mostecká, Na Příkopě, Národní, Ovocný trh, Pařížská, Revoluční, Smetanovo nábřeží, Staroměstské náměstí, Tomášská, U Plovárny a Valdštejnská.


Kdo před zákazy vjezdu a parkování zkusí uniknout tramvají, nepomůže si. Kvůli maratonu vyhlásil dopravní podnik rozsáhlé výluky, které nejvíce postihnou linky 1, 8, 14, 17, 18, 24 a 25 a 207, krátkodobě i další linky. Tramvaje číslo 17 uzavřenou oblast objíždějí poblíž Staroměstského náměstí po trati přes náměstí Republiky nebo přes Malostranskou, a to od až do 16 hodin. Linka 18 oblast Národní a Smetanova nábřeží objíždí přes Václavské náměstí, Vltavskou a Letenské náměstí, později přes Újezd. Tramvaje 1, 14, 24 a 25 se potom vyhýbají dolní části Holešovic a Bubenskou ulici objedou přes Ortenovo náměstí, resp. okružní linka 14/24 bude končit na Výstavišti.

Podle dopravního podniku udělají cestující nejlépe, když využijí metro. Do jeho tras by se závodníci dostat neměli.

Pražská tramvaj
Pražská tramvaj

Trasa Pražského maratonu:

Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – nábřeží Edvarda Beneše – Valdštejnská – Tomášská – Malostranské náměstí – Mostecká – Karlův most – Křižovnické náměstí – Křižovnická – náměstí Jana Palacha – Mánesův most – Kosárkovo nábřeží – U Plovárny – nábřeží Edvarda Beneše – nábřeží Kpt. Jaroše – Bubenské nábřeží – Komunardů – Jateční – Jankovcova – Libeňský most – Štorchova – Voctářova – Švábky – Rohanské nábřeží – nábřeží Ludvíka Svobody – Dvořákovo nábřeží – Pařížská – Staroměstské náměstí – Železná – Ovocný trh – Celetná – Na Příkopě – 28. října – Národní – Masarykovo nábřeží – Rašínovo nábřeží – Svobodova – Na Slupi – Sekaninova – Jaromírova – Na Slupi – Svobodova – Rašínovo nábřeží – Podolské nábřeží – Rašínovo nábřeží – Palackého most – Lidická – Nádražní – Vltavská – Svornosti – Strakonická – Hořejší nábřeží – Nábřežní – Janáčkovo nábřeží – most Legií – Smetanovo nábřeží – Křižovnická – Mánesův most – Kosárkovo nábřeží – U Plovárny – nábřeží Edvarda Beneše – nábřeží Kapitána Jaroše – Bubenské nábřeží – Komunardů – Jateční – Jankovcova – Libeňský most – Štorchova – Voctářova – Rohanské nábřeží – nábřeží Ludvíka Svobody – Dvořákovo nábřeží – Pařížská – Staroměstské náměstí


Video Fenomén běhání
video

Fenomén běhání