Podobu nové Hýlačky si turisté vybrali, peníze na ni stále nemají

Tábor – Jak bude vypadat nová rozhledna na vrchu Hýlačka u Tábora, rozhodl Klub českých turistů. Ze tří návrhů oceněných v loňské architektonické soutěži zvolil ten, který získal třetí cenu. Jeho autorem je tým pražského architekta Davida Grygara, jde o ocelovou konstrukci se schodištěm uzavřeným nerezovou sítí. Turisté ale zatím nemohou stavět, z potřebných šesti milionů zatím sehnali sotva desetinu.

KČT vybíral novou Hýlačku ze tří oceněných návrhů z architektonické soutěže, hlavním kritériem se přitom nestalo umístění v soutěži, nýbrž cena. Turisté tak nakonec vybrali návrh, který získal až třetí cenu, je však podle architektonických studií nejlevnější. „I tak se náklady na přípravu a stavbu vyšplhají na zhruba šest milionů korun. Po tomto rozhodnutí může začít projektová příprava stavby a vyřízení všech potřebných povolení,“ uvedl předseda klubu Radek Přílepek.

Tři návrhy, které porota architektonické soutěže vyhodnotila jako nejlepší, se lišily lecčím včetně použitého materiálu. Vítězný návrh od táborského architekta Ladislava Mládka počítal s betonem, druhou cenu získal pražský architekt Michal Bartošek za dřevěnou rozhlednu, verze, kterou si turisté nakonec vybrali, bude kovová. „Jedná se o lehkou ocelovou konstrukci s dvěma nosnými sloupy, které budou kotveny šesti táhly. Nosné prvky rozhledny tak připomínají tvar původní Hýlačky,“ popsal předseda KČT Přílepek. Samostatně vedle vlastní rozhledny je navržen objekt zázemí s prodejnou vstupenek a s toaletami.

Z potřebných šesti milionů ještě turistům chybí získat pět a půl. Pomoc přislíbil krajský úřad, část prostředků chce KČT získat prostřednictvím veřejné sbírky. Příspěvky je možné zaslat na účet číslo 249362410/0300 nebo přispívat do sbírkových kasiček.

Rozhledna na vrchu Hýlačka shořela loni v noci na 1. ledna. Z dřevěné konstrukce z roku 1920 zůstaly pouze základy, příčina požáru zůstává neznámá. Již krátce po neštěstí ale hasiči vyloučili jeho úmyslné založení.