Chceme radu bez komunistů, znělo Českými Budějovicemi

České Budějovice - Příznivci protikomunistického hnutí opět demonstrovali v Českých Budějovicích. Zhruba 70 lidí chtělo akcí znovu poukázat na - podle nich - nepřijatelnou účast komunistů v krajské radě. Oznámili zároveň, že pokračují ve štafetové hladovce. Iniciativa Komunisté nepatří ke kormidlu chce v aktivitách pokračovat minimálně do příštích voleb.

Protestní akce v českobudějovickém historickém centru měla poklidný průběh. V proslovech organizátoři zopakovali, že žádají změny ve vedení kraje. Tedy konec spolupráce sociálních demokratů s komunisty a vytvoření nové koalice. „Rozhodnutí ČSSD přizvat komunisty do rady Jihočeského kraje je necitlivé a nemorální,“ podotkl spoluorganizátor protestů Šimon Heller. 

Daniel Herman, odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů:

„Myslím si, že načasování je velmi vhodné, máme dnes 8. květen, den, kdy si připomínáme porážku nacistického režimu (…). Myslím si, že nacistická totalita byla zmapována velmi dobře. Na kontě druhé světové války je 62 milionů mrtvých. Bohužel 8. května 1945 nenastal ráj na zemi, historie šla dál a totalitu hnědou-nacistickou vystřídala totalita rudá, netrvalo to příliš dlouho.“


Komunisté ve vedení školství? Drzost, říká Herman

Organizátory podpořil také Daniel Herman, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Spolu s ním na jih zamířilo i několik zaměstnanců. Řekli, že se jim jihočeská krajská koalice nelíbí. Protestují především proti obsazení resortu školství komunistou. „Je to skoro drzost pověřit zrovna komunisty, kteří mají plnou odpovědnost na devastaci této země, na morálním rozvratu, tak je pověřit právě tímto resortem,“ míní Herman. 

Iniciativa apeluje na veřejnost, protože ČSSD porušila takzvané bohumínské usnesení a uzavírá s komunisty koalice, řekl Heller. „Věříme, že jim to třeba jednou spočítá ve volbách, protože hrozí koalice na vládní úrovni a toho se momentálně nejvíce bojíme,“ dodal. 

Zástupci kraje nechtěly protesty komentovat. Žádné personální změny už nechystají. „Rada připravuje důležité investiční akce i strategická rozhodnutí a Jihočeský kraj rozhodně jede dál,“ konstatoval hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). 

Protest proti komunistům v Českých Budějovicích
Zdroj: ČTK/AP
Autor: David Veis

Místo komunistky opět komunista

Volby v Jihočeském kraji loni v říjnu vyhrála ČSSD před KSČM. Obě strany spolu následně vytvořily koalici. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili jako radní pro školství komunistku, což vyvolalo silnou vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Vítězslava Baborová, která funkci zastávala, na konci ledna rezignovala. Zastupitelé pak v březnu místo ní zvolili do funkce radního pro školství jiného komunistu - Tomeše Vytisku.

Zástupci protikomunistického hnutí protestují už osmý měsíc. Uspořádali celkem šest velkých demonstrací. „Štafetová hladovka běží dál. V současné době ji má na starosti platforma Bezkomunistů.cz,“ řekl Heller.

Příznivci antikomunistického hnutí už do prázdnin žádné demonstrace nepřipravují. Pokračování zato přijde v září.