Odtajněno: Video ukazuje, jak v Praze vybouchlo plynové potrubí

Praha – Za výbuchem v pražské Divadelní ulici, k němuž došlo minulý týden, stál unikající plyn z potrubí pod chodníkem několik metrů před poškozeným domem. Kriminalisté to zjistili tlakovou zkouškou potrubí, samotní plynaři se k takovému zjištění ovšem staví zdrženlivě. Policie dnes rovněž na svých webových stránkách zveřejnila video, které celou explozi zachycuje. ČT24 ho má k dispozici, podívejte se.

Záběry výbuchu v Divadelní ulici pořídila kamera, která je na nároží ulice Karoliny Světlé coby součást městského kamerového systému. Výbuch byl tak silný, že se při něm pohnula. Lidi, které zachytila, se snažili dostat co nejrychleji pryč, muž vlevo se ale vrátil a pomohl ženě, kterou exploze srazila na chodník.

Na místě výbuchu jsou nyní vzpěry, policie se k epicentru nedostane

Na místě výbuchu jsou nyní vzpěry, které dům podpírají, a kriminalisté se tak k lokalitě úniku dostanou až ve chvíli, kdy budou vzpěry odstraněny. Pražská plynárenská na slova policie o výbuchu potrubí reagovala zdrženlivě. „Vyšetřování není dosud ukončeno. Do té doby nelze specifikovat příčinu výbuchu, zda je to v důsledku působení nešťastné náhody nebo jiných vlivů,“ řekl její mluvčí Miroslav Vránek. Podle něj je nutné nejprve nutné zkontrolovat potrubí, které je pod zemí.

Silný výbuch nastal ve čtyřpodlažním domě v pondělí 29. dubna dopoledne. Exploze zranila čtyři desítky lidí. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé však byli poraněni vážně. Výbuch rovněž poškodil okolní domy, škody se odhadují na desítky milionů korun, a jejich sčítání přitom ještě neskončilo.

Video Výbuch v Divadelní ulici - záznam od Policie ČR
video

Výbuch v Divadelní ulici - záznam od Policie ČR

„Kriminalisté opětovně žádají, aby se ten, kdo tak ještě neučinil, dostavil nahlásit vzniklé škody v souvislosti s tímto výbuchem,“ uvedl pražský policejní mluvčí Jan Daněk. V jedné části poškozené budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl již dříve mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí; tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. „Z hlediska provozu fakulta funguje v podstatě na 99 procent. Jediné, co musíme řešit externě, jsou  velké učebny, které byly poškozeny nejvíc,“ informoval proděkan Fakulty sociálních věd UK Filip Láb; výuka tak provizorně probíhá i v jiných budovách.

Škody z exploze vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Reportáž Ivana Lukáše

U - 9.5.13

Rozhovor s policejním mluvčím Daňkem