Litvínov a Jiřetín bojují o zachování dolu Centrum

Most - Představitelé Litvínova a Horního Jiřetína vyzvali Obvodní báňský úřad, aby zamítl plánované uzavření hlubinného dolu Centrum. Argumentují tím, že je hlubinná těžba příznivější k životnímu prostředí, svou roli sehrává i snaha udržet v regionu s vysokou nezaměstnaností pracovní místa.

Starostové obou severočeských měst ve své snaze o nezrušení dolu Centrum argumentují také horním zákonem, který udává, že má těžař vytěžit nerost v daném dole co nejúplněji. „Tento argument často používali majitelé dolů při snaze prolomit limity, a tady jaksi neberou tuto záležitost v potaz,“ konstatuje starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Důl přitom podle představitelů Litvínova a Horního Jiřetína může fungovat ještě několik desítek let. „To je výhled na desítky, možná stovky let, čili z našeho pohledu by jeho činnost byla v podstatě nekonečná,“ říká jiřetínský místostarosta Vladimír Buřt.

Hornické odbory ovšem považují celou věc za nesmyslnou; podle nich už totiž v dole žádné významné zásoby uhlí nejsou. „V současném dobývacím prostoru je vytěženo, v tuto chvíli se paběrkuje,“ uvedl předseda Odborového svazu horníků Jaromír Franta. V případě další těžby pod Jiřetínem by se potom podle ředitele dolu Pavla Ličky museli všichni jeho obyvatelé vystěhovat.

Báňský úřad převzetí jiřetínské a litvínovské žádosti potvrdil, celou věcí se už intenzivně zabývá. „O této žádosti bude rozhodnuto, předpokládám, do konce měsíce května,“ řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Video Reportáž Petra Baraňáka
video

Reportáž Petra Baraňáka