Lodní modeláři závodili v Blansku na čas i na přesnost

Blansko - Blanenská přehrada hostila sraz modelářů. Jejich lodní díla proměnila vodní hladinu v jeden velký přístav. K vidění byly makety, rychlostní i neřízené modely. Akce se zúčastnilo asi pět desítek modelářů z celé Moravy, kteří soutěžili v závodech na přesnost i na rychlost.

„Nejmladšímu účastníkovi je pět let, nejstaršímu čtyřiaosmdesát,“ popisuje velký věkový rozdíl modelářů pořadatel Miroslav Vičar. Dnešní závody sice provázel lehký májový deštík a proměnlivé počasí, organizátoři ale účastníky uklidňovali, že nikdy v minulosti nemuseli blanenské závody rušit. Maximálně je na půl hodiny kvůli silnému dešti přerušili, ale vzápětí pokračovali dál.

„Nejtěžší je couvání do doku,“ tvrdí Vičar. Krajský přebor lodních modelářů nabízí pro své účastníky různé druhy závodů. Soutěžit mohou v rychlostních přeborech na třicet metrů, kdy trasa kopíruje rovnostranný trojúhelník. Vítězem se stává ten, kdo v určeném čase stihne ujet nejvíce kol.

Závody na přesnost jsou sice také na délce třiceti metrů, ale soutěžícím se strhávají body za každé neprojetí branky. „Nejvzdálenější bójka je nějakých třicet metrů od místa, odkud to závodník řídí, takže na ni už ani nevidí,“ vysvětluje náročnost závodu Vičar. V kategorii neřízených modelů závodily děti na trati pětadvaceti metrů, zatímco dospělí měli trasu jednou tak dlouhou.

Video Reportáž Barbory Žítkové
video

Reportáž Barbory Žítkové

Reportáž Barbory Žítkové

12.05.2013 - 16,00

No comment: Soutěž lodních modelů

Přehlídku modelářských děl organizuje Klub lodních modelářů v Blansku již několik let. Samotný spolek letos oslaví patnáct let existence. K výročí se místní nadšenci rozhodli uspořádat v polovině června i mistrovství republiky v lodním modelářství pro žáky.

Postavit si vlastní model mnohdy trvá i několik let. Stavebnicové lodě, kdy modelář jen lepí a barví jednotlivé díly, mohou ale vzniknout už za pár měsíců. Podle odhadu organizátorů je o lodní modelářství stále zájem, ačkoliv nováčci přibývají jen pomalu. Tomuto koníčku se v republice věnuje na osm stovek zájemců, přičemž asi 250 z nich jsou žáci.