Obliba cyklobusů narůstá

Bedřichov (Jizerské hory) – Statisíce cyklistů zavítají každoročně do Jizerských hor. A stále víc sportovců využívá k dopravě z měst přímo do přírody cyklobus. Oblíbená linka proto letos posílí. Nově se cyklisti ve speciálně upravených autobusech dostanou třeba i do Lužických hor.

Tahákem číslo jedna pro cyklisty nejen ze severu Čech jsou Jizerky, při slunném počasí cyklobusy z Liberce a Jablonce nad Nisou praskají ve švech. Nyní nově posílí, na Jizerku pojede denně o dva spoje víc. Cyklisti navíc budou moct využívat speciální linku až do konce září. „Už jsme starší, tak nám to vyhovuje. Nemusíme šlapat prvních deset kilometrů do kopce. Je to dobrá věc,“ pochvalují si.

Jizerkám už ale v oblíbenosti šlape na paty Český ráj. I sem zajíždějí cyklobusy. Nově vyjedou speciálně upravené autobusy i z Nového Boru do Krompachu. Cyklisti tak budou moct objevovat krásy Lužických hor. „Linka by měla výrazně zpřístupnit oblast česko-německého pohraničí. Jsou tam krásné cyklostezky i příjemné hospůdky,“ uvedl koordinátor dopravy Jiří Hruboň ze společnosti KORID LK a starosta Krompachu František Audes (nez.) doplnil: „V sobotu sem k nám nikdy nic nejelo a nejezdí, takže teď by měli možnost spojení i občané. A návštěvnost by podpořila i místní podnikání.“

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Oblíbený je také Singltrek v okolí Smrku. Sem zatím cyklobusy nezajíždějí, sice se o zavedení jednoho spoje jedná. Hlavním zájmem místních ale je, aby lidi přijížděli hlavně vlastními auty. Úprava tras se totiž platí z parkovného. „Na správu a údržbu sítě stezek Singltreku pod Smrkem je potřeba řádově půl milionu korun a výběr parkovného činí 70 až 80 procent,“ potvrdil Jan Pospíšil z o.p.s. Singltrek pod Smrkem.

Do prázdnin jezdí cyklobusy o víkendu. Od 1. července už ale každý den.