Silniční stavba u Hrádku nad Nisou ožije, stavební povolení platí

Liberec – Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání proti stavbě nové silnice I/35 z Liberce do Hrádku nad Nisou, které podala někdejší majitelka pozemku vyvlastněného pro stavbu mezinárodní komunikace. Kvůli pozemkovým sporům má stavba už dva roky zpoždění. Hotova bude v listopadu.

Místo úzké a klikaté silnice budou řidiči jezdit z Liberce přes Hrádek nad Nisou do Německa po nové přeložce – budou ale muset ještě počkat. Stavba silnice od Bílého Kostela k Hrádku nad Nisou začala již v roce 2009, dosud ale kvůli sporu o pozemky nemohly vzniknout poslední čtyři kilometry. Majitelka pozemků je státu nechtěla prodat, situace dospěla až k jejich vyvlastnění. Odpovědí bylo odvolání proti stavebnímu povolení. To nyní ministerstvo dopravy zamítlo, podle libereckého hejtmana Martina Půty tak je povolení platné a stavba může začít – ačkoli se vyvlastněním ještě bude zabývat soud.

Podle ředitele liberecké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Josefa Jeníčka je stavební firma připravena ihned začít pracovat. V listopadu by již měli na novou silnici vyjet auta, ačkoli ještě nebude hotová. „Chybět bude vodorovné značení a na části nebude finální povrch,“ řekl Jeníček. Zcela dokončena bude podle něj silnice do poloviny příštího roku.

Na silnici I/35 z Liberce na hranicích naváže nová německá silnice, jejich prostřednictvím vznikne kvalitní napojení Liberecka na německou dálnici A4. Český zhruba osmikilometrový úsek přijde na více než dvě miliardy korun.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné