Koloveč i Plzeň se zbaví ekologické zátěže, sanace přijde na 46 milionů

Plzeň – Téměř 46 milionů korun bude stát Plzeňský kraj likvidace ekologické zátěže po bývalé prádelně v plzeňském Libušíně a po pletárně v Kolovči na Domažlicku. V půdě zůstávají chemikálie používané na zpracování textilu a ohrožují spodní vody a některé studny.

Pod bývalou prádelnou, která v Plzni fungovala od 60. let do roku 1990, je více než 80 kubíků kontaminované zeminy. Podnik používal k čištění oděvů chlorovodík i ropné látky, které ohrožují okolí i dlouho po svém zániku. „V případě Libušína by se to mohlo dostat až na úroveň řeky Úslavy,“ upozornil radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí Václav Štekl (KSČM).

Podobné je to také pod někdejšími Chodskými pletárnami v Kolovči. Ohroženy jsou především místní studny.

Dekontaminace obou areálů je úkol pro Plzeňský kraj – představují jedny z posledních ekologických zátěží, kterých je ještě potřeba se zbavit. Kontaminovanou zeminu v Libušíně začne nejpozději na podzim likvidovat společnost Dekonta, která zvítězila v tendru, akce bude stát téměř 40 milionů korun – zejména proto, že je znečištěná i půda v okolí, kde není možné zbourat budovy. „Mezi halami proběhne odtěžba zeminy zhruba do tří metrů. Pod halami – protože tam nemůžeme provádět odtěžbu – budou použity jiné metody,“ popsala Marie Hanušová z krajského odboru životního prostředí. Dekontaminace v Kolovči bude snazší a levnější. „Byla vysoutěžena částka 5,6 milionu,“ přiblížil mluvčí Plzeňského kraje René Zeithaml s tím, že jde o cenu podstatně nižší, než kraj předpokládal.

Pro kraj samotný bude dekontaminace nakonec pravděpodobně poměrně levná – 90 procent z celkových 46 milionů korun pokryje dotace. Dostane ji ale pouze tehdy, pokud sanaci pozemků stihne dokončit do roku 2015.

Video Zdeněk Mlnařík o dekontaminaci areálů v Plzni a Kolovči
video

Zdeněk Mlnařík o dekontaminaci areálů v Plzni a Kolovči