Magistrát zasadil ránu pouličním umělcům, omezí jejich hraní

Praha – Ještě před rokem povolil magistrát pouličním umělcům téměř neomezené vystupování, teď ho chce omezit. Zpěváci a hudebníci loni této možnosti využili, nejedno náměstí v centru metropole tak rozezněly hudební nástroje. Proti hlasité hudbě se ale zvedla vlna kritiky, a tak se město chystá jejich „hrátky“ zase trochu zarazit. Připravuje proto novou vyhlášku, umělci se bouří a nesouhlasí.

Nově vznikající vyhlášku vydal magistrát minulý čtvrtek, ta v současné době prochází připomínkovým řízením. Předpis udává pravidla takzvaného buskingu, vymezuje místa, kde je produkce zakázána, a určuje finanční sankce za porušení. Po zkušebním roce dostává tento druh umění řád a jasné mantinely.

Nejvíc námitek má Praha 1, na jejímž území vystupují buskeři nejčastěji. Starosta Oldřich Lomecký z TOP 09 navrhuje úplný zákaz zpívání a hraní na mikrofon. „Tou zásadní připomínkou je úplný zákaz používání zesilovačů. Tou druhou chceme, aby pokud tam bude stanovený hlukový limit, tak musí být stanoven v takové míře, aby byl měřitelný, vymahatelný, jinak je to prostě prázdné plácnutí do vody,“ vysvětluje. 

Pouliční umění není žebrání, vzkazují buskeři městu

Iniciativa Buskerville snahu magistrátu nastavit pouliční produkci pravidla sice vítá, ale k vyhlášce má výhrady. „Problém byl hlavně s těmi hlučnými a nejrůznějšími existencemi, které umění jen předstíraly. Ty opravdovým buskerům kazí jméno,“ poznamenal Dalibor Zíta z Buskerville.

Vypadá to ale, že maximální hlukový limit vyhláška udávat nebude. Hlasitost produkce budou na daném místě individuálně posuzovat strážníci. Podle radní Aleksandry Udženiji z ODS se také rozšíří počet míst, kde se nesmí hrát vůbec.

  • "Návrh zakázaných míst pro hudební produkci je ulice Celetná, Husova, Jilská, Karlova, Kožná, Malé náměstí, Melantrichova, Na Příkopě, Na Můstku, Týnská, Týnská ulička a Železná," vypočítává radní. 

K tomu se přidává ještě Karlův most, Křížovnické náměstí, prostranství před kostely, školami v době výuky nebo dětská hřiště. Umělci budou moci na ulice v době od 10 hodin dopoledne do půl desáté večer. Nová pravidla začnou platit od 1. května. 

Ještě loni Praha hraní pouličních umělců zjednodušila

Loni Praha naopak vystupování v ulicích umělcům zjednodušila. Nemuseli si vyřizovat povolení úřadu. I tak ale museli splňovat některá pravidla. Neměli hrát v okolí škol v době výuky, u kostelů v době bohoslužeb, na hřbitovech a dětských hřištích. Mohli ale hrát denně, od 10:00 do 21:00. Zapovězen jim byl pouze Karlův most a Staroměstské náměstí pod orlojem, před Staroměstskou radnicí a na místě popraviště 27 pánů. Produkce neměla být hlasitější než 45 decibelů.

Video Praha omezila Busking
video

Praha omezila Busking