Spornou Havlovu uličku podpořil happening

Brno – Alespoň na chvíli se v úterý vpodvečer proměnil prostor za brněnským Divadlem Husa na provázku na uličku Václava Havla. Pět desítek divadelníků, umělců a členů dalších brněnských organizací chtělo happeningem podpořit návrh na přejmenování krátké uličky pod Petrovem, o kterém se jedná již od konce loňského roku. V anketách lidé pojmenování dosud bezejmenné spojnice mezi divadlem a katedrálou sv. Petra a Pavla odmítli. Městská rada je však přesvědčena, že bylo hlasování zmanipulované, uvažuje proto o jeho opakování.

Divadelníci v maskách, fotografie prvního porevolučního českého prezidenta spolu s dalajlámou a všudypřítomný motiv srdce ozdobili zatím bezejmennou uličku vedoucí od Zelného trhu do Denisových sadů. Lidé okolo iniciativy Divadla Husa na provázku a brněnských sokolů se tu sešli právě proto, aby ulička, kterou Václav Havel rád chodil k brněnskému divadlu, nesla oficiálně jeho jméno.

O tom, zda chtějí, aby se v brněnském místopisu objevilo jméno Václava Havla, hlasovali lidé v anketách a návrh zamítli. Výsledek ale městští představitelé zpochybnili. Ve středu budou o jménu uličky poprvé hlasovat také politici – zastupitelé Brna-střed. Hlasování je na programu jako bod číslo tři středečního zasedání. Výsledkem ale nebude doporučení či odmítnutí návrhu na přejmenování, zastupitelé mají v plánu projednat, zda nevypíší další veřejné hlasování o osudu zatím bezejmenné uličky. V nabídce přitom nebude pouze jméno Václava Havla, ale například také známého siláka Franty Kocourka.

/*json*/{"map":{"lat":49.191773082346,"lng":16.608806848526,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.191418605348,"lng":16.60800695419,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nápad vznikl při výročí prezidentova úmrtí

S nápadem přišli společně režisér divadla Vladimír Morávek a brněnští sokolové. „Vzniklo to v noci 21. prosince, když jsme si připomínali výročí úmrtí Václava Havla. Architekt Tomáš Rousín mě upozornil na to, že magistrát vypsal výzvu na pojmenování uličky, která vede k divadlu,“ popsal Morávek vznik nápadu, který vzápětí i částečně naplnil – vzal si fix a na zeď nakreslil ceduli.

Video Vznik uličky Václava Havla podpořil happening
video

Vznik uličky Václava Havla podpořil happening

Vznik uličky Václava Havla podpořil happening

U 14.5.13

NO COMMENT: Happening za uličku Václava Havla

Divadelníci spolu se sokoly také pokračovali v iniciativě za oficiální přejmenování. To musí projít třemi stupni schvalování, kdy se k návrhu vyjádří magistrátní pracovní skupina pro názvosloví, zastupitelstvo městské části Brno-střed a zastupitelstvo Brna.

Ankety o přejmenování už byly, politici hovoří o falešných hlasech

Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS) se nechal slyšet, že o pojmenování uličky by měli rozhodnout obyvatelé. Zmínil se také o tom, že by se mělo diskutovat o pojmenování jiné ulice po zesnulém prezidentovi. „Malá ulička v historickém centru, navíc přímo u významného brněnského divadla, by jistě měla své kouzlo a pravděpodobně i přitažlivost pro turisty. Stejně tak ale rozumím i argumentu, že by měla být s významným jménem spojena významná městská třída, například v Jižním centru,“ připomněl Šťástka další z návrhů.

Dva pokusy o anketu skončily nezdarem návrhu na pojmenování uličky, objevilo se přitom podezření na snahu zmanipulovat výsledek. V anketě na internetových stránkách městské části přibývaly záporné hlasy nepravidelně v nápadně velkých dávkách, při hlasování lístky distribuované obyvatelům Brna-střed s radničním zpravodajem zase přišly falešné nakopírované lístky.