Kdy opravit silnici? Až uzavřou dálnici, usoudil Středočeský kraj

Loket (Benešovsko) – Úsek dálnice D1 mezi Loktem na Benešovsku a Hořicemi na Pelhřimovsku patří mezi čtveřici, kterou bude Ředitelství silnic a dálnic letos opravovat. Součástí bude i uzavírka mostů, které dálnici křižují. Obyvatelé Lokte se nyní dozvěděli, že to nebude jediná oprava v jejich okolí – Středočeský kraj se rozhodl, že současně nechá zrekonstruovat také silnici do Čechtic, která Loket spojuje s benešovskou silnicí II/112 – alternativou k „déjedničce“. Problém to bude představovat nejenom pro běžné řidiče, ale především pro hasiče a sanitky.

Když v Lokti na Benešovsku hoří, vlašimští hasiči jsou obvykle u požáru do 15 minut. Stejnou dojezdovou dobu má také záchranka. Již brzy ale mohou lidé na záchranu čekat mnohem déle. Středočeský kraj začne opravovat silnici II/150, která spojuje Loket s Čechticemi – a tím i Vlašimí. Objížďky prodlouží cestu téměř na dvojnásobek. Záchranáři přitom do Lokte pravidelně vyjíždějí. „Za rok 2012 jsme v Lokti byli ve 44 případech,“ upozornil vedoucí ZZS Středočeského kraje Patrik Merhaut. Místní lidé se navíc obávají, že se silnice třetí třídy, po kterých se bude uzavírka objíždět, ucpou. Současně totiž bude Ředitelství silnic a dálnic modernizovat přilehlý úsek dálnice D1 a strhne mosty, které přes ni vedou.

Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že o připravované uzavírce silnice druhé třídy u Lokte nevědělo. „Vzhledem k tomu, že nejsou při modernizaci dálnice D1 schváleny objízdné trasy podél dálnice D1, byla tato akce schvalována krajem jako samostatná,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Opravy u Lokte
Opravy u Lokte

Kraj opravu odkládat nehodlá, podle hejtmana Josefa Řiháka to není možné kvůli podmínkám evropské dotace, kterou kraj dostal. Stavba totiž musí skončit do konce příštího roku. „Příští rok v listopadu, prosinci bychom měli být hotovi, abychom stačili vyúčtovat peníze Evropské unii,“ řekl hejtman.

Dálniční úsek Loket–Hořice je jedním ze dvou, kde ještě letos začnou práce (dále Šternov–Psáře). Opravovat se tak souběžně budou čtyři úseky. Mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou a v úseku Lhotka–Velká Bíteš začali dělníci pracovat již ve druhé polovině minulého týdne. Do roku 2018 chce ŘSD opravit celou část dálnice od Mirošovic ke Kývalce. Výhledově plánuje také rekonstrukci dalšího úseku u Brna, který by měl dostat v každém směru pruh navíc.