Zápach z lakovny dusí obyvatele Dašic už devátým rokem

Dašice - Obyvatelé Jungmannovy ulice v Dašicích na Pardubicku si už od roku 2004 stěžují na silný zápach z místní lakovny. Ovšem zatím se nic nezměnilo, továrna tvrdí, že žádný zákon neporušuje. Podle místních se situace ještě zhoršuje s příchodem teplého počasí.

Více než osm let bojují obyvatelé Dašic proti továrně Kataforesis. Tvrdí, že z tamní lakovny vychází nesnesitelný zápach, který je tak silný, že štípe v očích. S továrnou se dokonce obyvatelé už poněkolikáté soudí.

V lakovně se připravují díly do aut. Firma se brání tím, že používá čisticí jednotku s výkonnými filtry. „Plníme všechny předpisy podle současné legislativy,“ tvrdí její ředitel Miloš Plaček. Minulý týden v továrně hořelo, výroba ale pokračuje. Ani podle inspektorů životního prostředí lakovna žádné zákony neporušuje.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Ovšem už několik let se podle zákona neměří takzvané pachové jednotky. Obyvatelé v okolí továrny nemohou kvůli zápachu dělat ani tak běžné věci, jako věšet prádlo. „Zůstává to v prádle, natáhne se to do baráku, nemůžete větrat, v podstatě nemůžete nic,“ stěžuje si předsedkyně občanského sdružení Za Dašice zdravější Alena Janáková.

Továrna se chystá do lakovny nainstalovat další čisticí jednotku. O spolufinancování požádala Evropskou unii. Nová čisticí jednotka by měla začít fungovat na začátku příštího roku. Lidé v okolí továrny ovšem ve zlepšení ovzduší příliš nevěří.