Bitvu u severočeského Chlumce si připomnělo i město Slaný

Slaný (Kladensko) – Jednu z bitev napoleonských válek si připomnělo město Slaný. Ačkoli významná porážka francouzských vojsk nastala před 200 lety u Chlumce na Ústecku, středočeského Slaného se dotkla také, právě odtud vytáhla spojená vojska protinapoleonské koalice do boje, který předznamenal následný Napoleonův pád u Lipska. Na historických slavnostech ve Slaném proto byli k vidění rakouští, pruští a ruští, ale i francouzští vojáci v dobových uniformách a došlo i na rekonstrukci části bitvy z roku 1813. 

V roce 1813 po návratu z neslavného ruského tažení se Napoleon pokusil obnovit svoji nadvládu nad Evropou. V srpnu se po vítězství ve střetu statisícových armád u Drážďan pokusil proniknout do Čech, u Chlumce před Teplicemi však francouzské vojsko vedené generálem Vandammem narazilo na koaliční armádu. Ačkoli měli Francouzi zpočátku výraznou přesilu, bitva se protáhla na dva dny, kdy z českého vnitrozemí dorazily posily, zatímco Napoleon se rozhodl Vandammovi nepomoci. Později se ještě sám neúspěšně pokusil do Čech proniknout, aby nakonec vytáhl od Drážďan k Lipsku. Tam mu v polovině října uštědřila Schwarzenbergova koaliční armáda rozhodující porážku, která vedla k pádu prvního Napoleonova císařství.

Ačkoli se město Slaný v historii, která se váže k bitvám u Drážďan a později u Chlumce v roce 1813 přímo neobjevuje, jeho obyvatelé na jeho význam nezapomínají. „Zhruba osm kilometrů od tohoto místa, na poli u Vraného, se seskupilo až 236 tisíc koaličních vojáků a následně se vydali v ústrety Napoleonovi,“ upozornil slánský starosta Ivo Rubík. Tuto událost připomněly tradiční historické slavnosti, na které letos přijelo na 500 lidí v historických uniformách.

Video Připomínka bitvy u Chlumce ve Slaném
video

Připomínka bitvy u Chlumce ve Slaném

Protože byl ve Slaném také vojenský lazaret, kam denně přijíždělo na 1 500 raněných, nechyběli na slavnostech ani zdravotníci z počátku 19. století. „Pro důstojníky byla vyhrazena malá lékárna s menším množstvím léčiv – zejména vzácnějšími léčivy, která nebyla určena pro prosté mužstvo. Takže například z hlediska anestezie měl prostý voják nárok maximálně na vodku, zatímco důstojníci dostávali opium nebo laudanum a podobně,“ popsal představitel vojenského lékaře. Bitva u Chlumce stála na obou stranách životy zhruba 20 tisíc lidí, o něco vyšší byly ztráty při předcházející bitvě u Drážďan.

Když už vojáci do Slaného přijeli, došlo nakonec i na ukázku samotné bitvy – samozřejmě té druhé, vítězné. Kromě ní mohli diváci vidět řazení vojsk nebo válečné bubnování do pochodu.

Bitvu u Chlumce si ovšem nepřipomínají pouze ve Slaném. V létě na 200. výročí slavného vítězství nad napoleonskou armádou vzpomenou přímo v Chlumci.