Brněnský DP shání 66 nových vozů, autobusy i trolejbusy

Brno – Nové trolejbusy a autobusy se mohou již na podzim rozjet do brněnských ulic. Dopravní podnik města Brna vypsal výběrové řízení na nákup 66 vozidel, z toho 30 trolejbusů a 36 autobusů za 726 milionů korun. Přestože tendr už probíhá, dopravní podnik ještě neví, zda nakoupí všechny požadované trolejbusy – rozhodne se podle toho, jak dopadne jeho žádost o evropskou dotaci.

Zatímco nákup nízkopodlažních kloubových autobusů by případné zamítnutí žádosti o dotaci ohrozit nemělo, smlouva na nákup trolejbusů – rovněž kloubových a nízkopodlažních – je rámcová, může se tedy stát, že jejich nákup dopravní podnik přeruší. Podle mluvčí Dopravního podniku města Brna Lindy Škrancové by ale bez ohledu na dotaci mělo již letos na podzim do ulic vyjet osm nových autobusů a deset trolejbusů. Otazník zatím visí nad dalšími dodávkami. „Ideální situace je taková, že po letošní dodávce autobusů by mělo dalších 14 přijít příští rok a stejný počet v roce 2015. Trolejbusů by mělo letos a v dalších dvou letech přijít vždy deset. Záležet však bude na dostupných financích,“ shrnula Linda Škrancová.

Novými trolejbusy chce dopravní podnik spíš posílit stávající vozový park, než nahradit stará vozidla. Budou totiž jezdit na linkách 25 a 26, kde dnes kvůli nedostatku trolejbusů jezdí ve špičkách i autobusy. Linky 25 a 26 obsluhují oblasti univerzitního kampusu a fakultní nemocnice v Bohunicích. Nové autobusy naopak poslouží k obnově vozového parku, dopravní podnik potom vyřadí nejstarší kloubové Karosy vyrobené v polovině 90. let minulého století.

Nákupem kloubových autobusů a trolejbusů začne rozsáhlá obnova parku DPMB, která má pokračovat i v příštích letech. Jen drobnou kapitolu má představovat plánovaný nákup deseti midibusů pro málo vytížené autobusové linky, nejrozsáhlejší částí naopak bude pořízení stovky klasických dvanáctimetrových autobusů na zemní plyn za půl miliardy korun. Jejich nákup začne podnik připravovat zřejmě v příštím roce.