U nebezpečných pádů v severních Čechách zasahovaly vrtulníky

Liberec – Vážná zranění utrpěli tři lidé po nebezpečných pádech. Všechny incidenty se staly v Libereckém kraji, kde ze skály u Hrádku nad Nisou spadla těhotná žena, ze čtyřmetrové výše na Bezdězu spadlo malé dítě a v Krkonoších havaroval paraglidista. Přiletěly k nim vrtulníky záchranářů z Libereckého i Královéhradeckého kraje, které zraněné lidi transportovaly do nemocnic.

První incident se stal krátce před polednem v Horním Sedle u Hrádku nad Nisou, kde ze čtyřmetrové skály spadla pětatřicetiletá těhotná žena. Utrpěla poranění hlavy, záchranáři ji vrtulníkem přepravili do liberecké nemocnice.

O dvě hodiny později vyrazil vrtulník k dalšímu zásahu na Bezděz. Dvouapůlletá dívka spadla ze čtyřmetrové zídky u pokladen, podle policejní mluvčí Ivany Balákové šlo s největší pravděpodobností jde o nešťastnou náhodu, kdy se holčička vytrhla rodičům. Co se dítěti stalo, zatím záchranáři nevědí. „To ukáže až vyšetření v nemocnici v Motole. Nevíme, jestli neutrpělo vnitřní poranění,“ uvedl ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík.

Zatímco liberecký vrtulník letěl s dítětem do pražského Motola, byly služby letecké záchranky v Libereckém kraji potřeba znovu. K sousedům proto vyrazil vrtulník z Královéhradeckého kraje. „Na sjezdovku ve Studenově v Rokytnici nad Jizerou spadl z výšky paraglidista. Je u něj podezření na poranění hrudní páteře,“ zdůvodnil třetí zásah ředitel záchranky.

Pozemní cestou zasahovali krajští záchranáři také u dalších neštěstí – dopravních nehod jízdního kola u Hrádku nad Nisou, auta u Dolních Petroltic a u stromu, který spadl na muže, poranil mu hlavu a zlomil lopatku.